Перейти до основного змісту
Три роки легального видобутку бурштину: скільки аукціонів провели на Рівненщині

Три роки легального видобутку бурштину: скільки аукціонів провели на Рівненщині

Ексклюзивно
Три роки легального видобутку бурштину: скільки аукціонів провели на Рівненщині
У колажі — ділянки, які у 2020 році виставлялись на аукціон на Рівненщині. Фото: архів Суспільне Рівне

За три роки від початку дії закону про легальний видобуток бурштину на Рівненщині організували та провели понад пів сотні аукціонів. На кожному з них стартова вартість ділянки зростала у п'ять разів. Про це в етері марафону Суспільне. Спротив розповів директор департаменту економіки Рівненської ОВА Костянтин Мокляк.

Це другий матеріал із циклу, присвячений третій річниці легалізації цього промислу в Україні. У першому матеріалі Суспільне розповідало про приклад фірми, яка займається видобутком та експортом напівдорогоцінного каміння.

На території Рівненської області Держгеонадра за три роки організували та провели 60 аукціонів.

"Очікувані надходження до бюджету лише від продажу спецдозволів оцінюються в 150 мільйонів гривень, з яких 100 мільйонів гривень перерахували до держбюджету. Бізнес повірив в запропоновані правила гри. Зазвичай, в кожному аукціоні беруть участь від трьох до п'яти учасників і в середньому стартова вартість ділянки, яка виноситься на аукціон, за його результатами зростає в п'ять разів", — розповів Костянтин Мокляк.

З 18 переможцями аукціонів уклали угоди про геологічне вивчення земельних ділянок, додав посадовець.

Він нагадав, що рекультиваціяШтучне відновлення родючості ґрунтів і рослинного покриву після техногенного порушення природи. земель є обов'язковою по завершенню робіт з видобутку бурштину.

"По завершенню ери незаконного видобутку бурштину на Рівненщині залишилось багато так званих "місячних пейзажів" і легальні надрокористувачі переходять на ділянки із поваленими деревами, порушеними землями тощо. Тому по завершенню робіт із видобутку бурштину обов'язковою є рекультивація", — зазначив посадовець.

Він додав: серед ділянок, номінованих на аукціони, переважна більшість — з такими порушеннями.

За даними ОВА, у 2022 році сплатили 7,5 млн грн ренти за видобутий бурштин, з цієї суми 30% залишається у місцевих бюджетах тергромад. А до кінця року запланований продаж ще п'яти бурштинових ділянок, аукціон відбудеться 29 грудня.

Що відомо

  • У грудні 2019-го Верховна Рада ухвалила закон про регулювання видобутку бурштину. Він передбачає видачу дозволів на видобуток на певних земельних ділянках, також він вносить зміни до Земельного кодексу, якими передбачається проведення розвідувальних робіт щодо пошуку покладів бурштину. Водночас закон запроваджує кримінальну відповідальність за незаконний видобуток і відповідальність за недотримання вимог рекультивації.
  • Після видобутку бурштину рекультивації в області потребує близько десяти тисяч гектарів земель. Це більше, ніж спільна площа міста Рівне та приміського Квасилова. Науковці певні, що шансів на відновлення родючості такого ґрунту – небагато. Про наслідки екологічного лиха Суспільне розповідало ТУТ.
  • Після легалізації видобутку бурштину правоохоронці неодноразово влаштовували рейди на клондайки та у села, де мешкають нелегальні копачі.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Топ дня

Вибір редакції

На початок