З рівненськими медиками, котрі працювали з хворими на COVID-19, повністю розрахувалися за березень у розмірі трьохсотвідсоткової надбавки, але доплата стосується виключно відпрацьованого часу. Про це повідомив керівник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник, відповідаючи на питання журналістів під час брифінгу.
– Є посилання на наказ Мінпраці та соціальної політики від 02.06.03 №145, в якому написано: здійснюється доплата до заробітної плати в розмірі трьох посадових окладів без врахування доплат і надбавок, що встановлені для відповідних працівників, пропорційно до відпрацьованого часу. Зміни складають 12-24 години, а потім йдуть на самоізоляцію і перебувають у вахтовому методі роботи, – сказав очільник рівненської медицини.
Для прикладу, головлікар Сарненської ЦРЛ Василь Іванюк у своєму щоденному звіті повідомив, що підійшов до надбавок за диферинційованим принципом:
– Я взяв на себе повну відповідальність і нарахування зарплати відбудеться за принципом відпрацювання робочого часу (працівникам реанімації, інфекції та деяким працівникам обсервації виплата за добу, всім іншим – оплата погодинно). Я рахую, що це справедливо. Сьогодні ми не маємо морального права ображати тих, хто в самому вогнищі боронять людське життя, – пише лікар, чий заклад першим зіткнувся зі спалахом коронавірусу.
Тим часом міністр охорони здоров'я Максим Степанов розкритикував рішення обласних чиновників виплатити доплату медикам частково. На засіданні уряду в середу, 6 травня, він попросив прем'єр-міністра Дениса Шмигаля доручити обласній владі, аби медпрацівники отримали кошти у повному обсязі. Він пояснив, що відповідні роз'яснення з боку міністерства були проведені неодноразово.
Міністр охорони здоров'я Максим Степанов:
– Незрозумілі дії з боку обласної влади, в різних областях, практично у всіх. Вони почали користуватися наказом Мінсоцполітики від 2003 року, де є фраза "за фактично відпрацьований час". Я прошу протокольно доручити ще головам ОДА проконтролювати це питання під особисту відповідальність. Хай проводять службове розслідування, хто в цьому винен: департамент охорони здоров'я, департамент фінансів, ще якісь департаменти, різниці немає.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль:
– Це треба було зробити ще минулого місяця, тому прошу забезпечити лікарів заробітною платою. Держава, парламент, уряд все для цього зробили. Тепер треба, щоб на місці це було зреалізовано.
Увечері на ситуацію із доплатами відреагував президент Володимир Зеленський.
– Шановні голови ОДА, доручаю якнайшвидше погасити заборгованість перед лікарями, інакше можете залишитися не тільки без заробітної плати, а й без посади. На наступному тижні ми отримаємо інформацію по кожній лікарні та кожному медичному працівнику щодо одержання зарплати та надбавок, – сказав глава держави.
Медпрацівники можуть звертатися зі скаргами на урядову "гарячу лінію" 1545, або через електронне звернення.
Зазначимо, що на сесії Рівненської обласної ради депутати додатково виділили 1 мільйон 600 тисяч гривень обласному центру екстреної медичної допомоги. А дві опорних лікарні, – Рівненська міська та Сарненська районна, – отримали приблизно по мільйону гривень спрямованої в область медсубвенції з держбюджету. Додатково Рівнерада виділила понад два мільйони з міського бюджету.
Нагадаємо, на Рівненщині з початку карантину інфікувалось на Рівненщині інфікувалось понад 170-ти медиків.
В Україні за даними Центру громадського здоров'я, із понад 13-ти тисяч інфікованих понад 2,5 тисячі – це медпрацівники. Серед 327 померлих є 18 медиків.