В Україні з 11 липня 2022 року до заборони куріння цигарок у громадських закладах та місцях додалась заборона на куріння електронних, кальянів та систем з нагрівання тютюну. Порушення нових норм антитютюнового законодавства тягнуть за собою штрафи.
Рівнянин Владислав Узун курить електронні цигарки близько трьох років. Заборону на них сприймає неоднозначно.
"Якщо брати якісь території шкіл, музеїв або приміщення, то це зрозуміло. Але якщо на вулиці, то я не думаю, що це якось комусь шкодить", — вважає він.
Анастасія, яка палить "айкос", Суспільне зустріло на вулиці біля кінопалацу.
"По обмеженню з приводу закону, то підтримую. Але те, що зараз порушувала, то відчуваю свою провину і буду надалі курити у відведених для цього місцях", — пояснює рівнянка.
З 11 липня почав діяти закон, який прирівняв електронні цигарки, засоби для нагрівання тютюну та кальяни до звичайних сигарет. Це передбачає відповідні обмеження та штрафи, — пояснив начальник відділу превенції Рівненського районного управління поліції Юрій Іванов.
"Забороняється курити в приміщеннях ресторанного господарства, на зупинках маршрутних транспортних засобів, в транспорті, в спортивних, розважальних закладах. Вперше це буде попередження або штраф від 17 грн до 170 грн. Вдруге — від 170 до 340 гривень. Рішення приймає поліція", – зазначив він.
Заборонені для куріння місця додатково можуть визначати місцеві ради. Крім того, пристрої для нагрівання тютюну та інші подібні гаджети для куріння, як і звичайні цигарки, не можна палити у барах, кафе та усіх місцях, які підпадають під юридичний термін — "заклади ресторанного господарства".
Для підприємців-порушників передбачений штраф від тисячі до десяти тисяч гривень, розповіла головна спеціалістка ГУ Держпродспоживслужби Валентина Андрусенко. Вона також додала, що на кальяни така заборона діяла ще до прийняття нового закону і пояснила, що роботу кальянних потрібно організовувати окремо.
"Вона має розміщуватися не в приміщенні закладу ресторанного господарства і там, на мою думку, має здійснювати господарювання інший суб'єкт господарювання, не пов'язаний. Туди заклади ресторанного господарства не можуть надавати каву чи воду, чи щось інше, чи страви якісь. Тобто це зовсім інший вид діяльності, взагалі не пов'язаний із закладом ресторанного господарства. Тобто людина не може піти взяти каву там і сісти тут, це вже буде означати зв'язок", – пояснила спеціалістка.
Власник рівненської кальянної Станіслав Наконечний не знає, як буде працювати далі. Пояснив, що поки його юрист вивчає норми нового закону, він не пропонуватиме клієнтам кальян.
"У мене заклад побудований таким чином, що я на цьому заробляю. Є кухня, є бар, є кальян — не розумію, чому закон це забороняє, кому це заважає. У мене гості ті, які розуміють, куди вони приходять", — каже Наконечний.
Скаргу на куріння у заборонених місцях громадяни можуть подати, зокрема, через вебпортал Держпродспоживслужби.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter