На будинок — місяць часу. В етнопарку на Рівненщині будуватимуть житло для переселенців

На будинок — місяць часу. В етнопарку на Рівненщині будуватимуть житло для переселенців

Ексклюзивно
На будинок — місяць часу. В етнопарку на Рівненщині будуватимуть житло для переселенців
. Фото: Мар'яна Олійник

В етнопарку Ладомирія на Рівненщині планують будувати житло для вимушено переселених людей. Завдання — звести невеликий зручний будиночок швидко і з місцевих доступних матеріалів. До реалізації ідеї спонукала історія жінки, яка переїхала з Маріуполя, розповів Суспільному керівник Володимир Дзьобак.

Як виникла ідея

Від початку повномасштабного вторгнення військ РФ на територію України у Ладомирії почав працювати гуманітарний штаб – центр допомоги армії та вимушеним переселенцям. Тут їх забезпечують одягом, їжею, побутовою хімією та засобами особистої гігієни

"Під час роботи з переселенцями ми зрозуміли: те, що ми надаємо гуманітарну допомогу – це добре, але цього недостатньо. Я думав, що головна проблема – допомога та фінанси. Звісно, їх потрібно підтримати, коли їм тяжко, їм потрібно допомогти адаптуватися в громаді. Але насправді проблем набагато більше. І одна із них – це житло. Більша половина з вимушено переселених людей його втратили", – розповів Володимир Дзьобак.

До реалізації ідеї спонукала історія переселенки зі сходу України.

"До нас в гуманітарний штаб приходила жінка з Маріуполя, з Азовсталі. Вона все втратила. Жінка перші дні взагалі не могла говорити про те, що пережила. А згодом вона розповіла, що для неї зараз головне – мати якусь комірчинку, житло. І ми вирішили цим зайнятися", – додає керівник.

Як обирали технологію

Ініціатори зайнялися вивченням наявних проєктів, втім, за словами Володимира Дзьобака, більшість із них існує у вигляді презентацій, а решта проєктів пропонують житло, некомфортне для постійного проживання.

"Тобто для того, щоб щось було над головою – так. Але в них дуже спекотно влітку і буде дуже холодно узимку. Вони – тимчасові на нормальну погоду. Ми хотіли, щоб це житло було комфортне. Плюс потрібно було знайти баланс між ціною і якістю", – додає керівник етнопарку.

По кожному з елементів будівництва було багато дискусій, каже Дзьобак. Але технічне завдання було зрозумілим:

  • житло повинно було швидко зводитися;
  • воно повинно бути зручним та комфортним;
  • його слід будувати із місцевих, доступних, але при цьому екологічно безпечних матеріалів.

За основу будівництва взяли канадську технологію. Таке житло використовується в Канаді, США, Норвегії та інших країнах.

В етнопарку на Рівненщині започатковують соціальний проєкт, щоб підтримати житлом переселенців
Фото: Мар'яна Олійник

"Ми почали дивитися, що є у світі, знайшли технологію, яку ми можемо вивчати та розробляти. Архітектори, які розробляли цю технологію, працювали над проєктами в Бучі, Гостомелі, а коли почалася війна, ми скооперувалися і почали з ними працювати", – розповідає Володимир Дзьобак.

Читайте також: В етнопарку Ладомирія на Рівненщині проводять екскурсії-квести для дітей

Каркасно-щитові конструкції для першого будинку зробили на меблевому виробництві, що на території етнопарку. Фундамент, стіни та дах поставили на території радивилівської громади. Там ініціатори планують зробити шоурум, щоб презентувати свою роботу.

В етнопарку на Рівненщині започатковують соціальний проєкт, щоб підтримати житлом переселенців
Фото: Мар'яна Олійник

На черзі – облагородження території та облаштування інтер'єру, – каже керівник етнопарку.

"Такий будинок ми можемо збудувати за місяць разом із внутрішнім оздобленням. Але перед тим, як щось будувати, ми повинні показати, що ми можемо це зробити і сьогодні ми це показали", – додає Володимир Дзьобак.

Соціальний проєкт допомоги з житлом

Ідею соціального проєкту житла для людей, які його повністю втратили через війну, планують реалізовувати на території Радивилова, каже керівник етнопарку.

"Ми працюємо цим проєктом для того, щоб людям, які нічого не мають, просто здати це житло, а вони лише компенсували комунальні послуги. Фактично цей проєкт буде для літніх людей, які втратили житло і вже не зможуть на нього заробити", – додає Володимир Дзьобак.

В етнопарку на Рівненщині започатковують соціальний проєкт, щоб підтримати житлом переселенців
Фото: Мар'яна Олійник

Реалізовувати проєкт планують коштом грантової підтримки, етнопарку та оголошених донатів.

"Це не буде будівельний проєкт. Він буде суто соціальним, дохідну частину з нього ми витрачатимемо на те, щоб таких проєктів з'являлось ще більше", – додає керівник етнопарку.

Що відомо

  • Етнопарк "Ладомирія" заснований в місті Радивилів. Понад десять років тому команда почала займатися відновленням традиційного волинського одягу, зокрема, і "Серпанку", який виготовляють з надтонкого льону. Потім запустили процес внесення його до списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО.
  • Згодом діяльність Центру розширилась на масу різних проєктів, а у 2020 році "Ладомирія" відкрилася як цілий етнопарк. У 2021 році там офіційно відкрили відреставровану двохсотлітню хату, яку забрали із середмістя Рівного та відновили.
  • У грудні 2021-го етнопарк "Ладомирія" переміг у всеукраїнському конкурсі Ukraine Tourism Awards. Лідером він став у категорії “Регіональний прорив року”.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

На початок