У Гощанській громаді на Рівненщині профільна комісія 30 травня оприлюднила перелік вулиць, які підлягають дерадянізації та дерусифікації. Також надали й пропозиції нових назв, а ще дві вулиці перейменують задля відновлення історичної справедливості. Голова селищної ради Микола Панчук закликав жителів громади долучитися до процесу перейменування і запропонувати свої варіанти нових назв.
Перелік вулиць у Гощанській громаді, які мають перейменувати через прив'язку у назві до радянського минулого та російських діячів, сформувала комісія з питань збереження історичної спадщини, найменування та перейменування об'єктів. Також її члени напрацювали варіанти назв для вулиць у Гощі та 15 селах.
У двох випадках із перейменуванням вулиць ідеться не про дерусифікацію чи дерадянізацію, а про відновлення історичної справедливості, повідомив Суспільному член комісії Валерій Бейлах.
"Це вулиця Валевських в Гощі, назва була помилковою. Бо Валевські до Гощі не мають абсолютно ніякого стосунку. Вони пов'язані з Тучином, де була садиба Валевських. А в Гощі були Ленкевичі. І тому цілком закономірно, що в Гощі має бути вулиця, названа на їх честь. Так як і палац. До садиби Ленкевичів в Гощі веде вулиця Садова і ми її перейменовуємо на вулицю Ленкевичів, щоб повернути історичну назву", — зазначив Валерій Бейлах.
Вулиці, які підлягають дерусифікації і дерадянізації, профільна комісія пропонує перейменувати так:
смт Гоща
- вул. Пушкіна — на Олекси Новака;
- вул. Павлова — на Юрія Немирича;
- вул. Тітова — на Адама Кисіля;
- вул. Першотравнева — на Петра Гожика;
- вул. Гагаріна — на Леоніда Каденюка.
с. Бочаниця
- вул. Першотравнева — на Соломії Крушельницької;
- вул. Гагаріна — на Граціана Ленкевича;
- пров. Гагаріна — на Директорії.
с. Витків
- вул. Першотравнева — на Орлика (Олексія Гуменюка).
с. Глибочок
- вул. Смірнова — на Івана Мазепи.
с. Дуліби
- вул. Першотравнева — на Михайла Грушевського.
с. Жаврів
- вул. Ковпака — на Романа Галицького;
- вул. Гагаріна — на Отамана Бульби
с. Курозвани
- вул. Першотравнева — на Олени Теліги;
- вул. Суворова — на Михайла Грушевського.
с. Липки
- вул. Перемоги — на Пилипа Орлика.
с. Матіївка
- вул. Дятлова — на Поліської січі.
с. Мичів
- вул. Колгоспна — на Василя Стуса.
с. Русивель
- вул. Воровського — на Василя Сліпака;
- вул. Першотравнева — на Дулібії Рось.
с. Садове
- вул. Жукова — на Анни Валентинович.
с. Симонів
- вул. Першотравнева — на Томаша Сосновського;
- вул. Бригадна — на Волонтерська;
- вул. М. Українця — на Тимоша Хмельницького;
- вул. Комарова — на Ігоря Сікорського.
с. Синів
- вул. Жовтнева — на Князів Острозьких.
с. Тучин
- вул. Тракторна — на Степана Бандери;
- вул. Колгоспна — на Максима Кривоноса;
- вул. Радгоспна — на В'ячеслава Чорновола;
- вул. 1 травня — на Василя Червоного;
- вул. Ювілейна — на Петра Дем'янюка.
с. Чудниця
- вул. Перемоги — на Дмитра Шевчука.
Загалом у переліку, який опублікували на сайті Гощанської громади, 34 вулиці та 83 варіанти назв для них. Бо до пропозицій профільної комісії оперативно додають отримані варіанти від жителів громади, пояснив Суспільному голова Гощанської селищної ради Микола Панчук.
"В комісію ми включили істориків і людей, які знаються на минулому Гощі. Вони надали свої пропозиції. Але ми хочемо ґрунтовно підійти до цього питання, тому зараз чекаємо пропозицій від громадськості. До мене особисто телефонують і практично всі, хто телефонував, пропонували назвати іменами загиблих воїнів", — зауважив Микола Панчук.
Більшість запропонованих назв для перейменування вулиць є персоніфікованими.
"Я не нав'язую свою думку, але вважаю, що історію потрібно підіймати, повертати. Через те й перейменували садибу Валевських на Ленкевичів, бо ми дослідили, що Ленкевичі були особистостями всеукраїнського рівня, жили в Гощі і в Речі Посполитій представляли інтереси нашої громади. А Валевські — це лише шматочок, бо була дуже недовго одружена з Ленкевичем. Це несправедливо було. А в нас історичних постатей дуже багато є, Ганна Валентинович, наприклад, світового масштабу людина, яка народилася в нашій громаді. Олекса Новак — теж", — додав голова Гощанської селищної ради.
Зауваження та пропозиції щодо перейменування вулиць жителі громади можуть надати у юридичний відділ селищної ради до 17 червня.
Що відомо
- На Рівненщині порахували вулиці, які підпадають під декомунізацію і дерадянізацію. Загалом таких налічується 883. Область стала сьомою за ліком, де провели інвентаризацію вулиць. Нагадаємо, на Рівненщині є 64 громади.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram