Дві школи з Рівненщини взяли участь у пілотному проєкті "Школи без нікотину та тютюну". Вони увійшли до четвірки навчальних закладів по всій Україні, які долучилися до ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), – розповіла його координаторка Оксана Левицька.
Першим у Рівному загальноосвітнім закладом, який долучився до проєкту, стала школа №25. Тут з вересня по грудень втілювали пілотний проєкт ВООЗ. Раніше на території закладу виявляли учнів з сигаретами – переважно електронними, – розповів заступник директора Валентин Лукашенко. Тож педагоги шукали, хто допоможе протидіяти пропаганді паління.
"Я застав той період ще, коли вчився у школі в 70-х роках. Почали входити в широкий вжиток сигарети з фільтром і нам тоді говорили: це така користь для курців, можна курити всім. Десятки років – і людство довело мільйонами життів, що ніякі фільтри не рятують", – розповідає заступник директора ЗОШ №25.
Він додає: сучасна реклама електронних пристроїв для паління є більш потужною, ніж раніше.
На вході, у фоє та в кабінетах школи розклеїли листівки про шкоду паління. На виховних годинах учням демонстрували тематичні соціальні відеоролики. В День відмови від куріння координаторка проєкту провела з учнями вебінар.
"Про це почали говорити як про проблему, а не спосіб влитися в нову кампанію чи стати крутим. Наразі я не помічаю по коридорах школи або на її території дітей, які б курили якісь електронні пристрої. Мені здається, що це результат проєкту", – розповідає президентка учнівського парламенту ЗОШ №25 Карина Степанович.
Школа підписала з громадськими організаціями так звану "Політику" – документ про впровадження подібних заходів на постійній основі.
"Ми всю роботу направляємо не на заборону, а на роз'яснення цієї складної проблеми. І хочемо, щоб дитина, яка виросте, через рік-другий сама прийняла правильне рішення", – каже заступник директора Валентин Лукашенко.
Це, за його словами, сприятиме вихованню вільної та незалежної особистості, яка вміє приймати правильні рішення.
Загалом у проєкті взяли участь чотири школи – дві з Рівненщини, серед них також Бистрицький ліцей Рівненського району, та ще дві з Києва. На початку та через два місяці від старту серед учасників провели анкетування. Кожен з етапів охопив 400 людей. Четверо з десяти учнів зізнавалися, що палили.
"Збільшився відсоток тих, хто знає про шкідливість вживання тютюнових і нікотинових виробів, збільшилася підтримка посилення контролю за дотриманням заборони на вживання нікотинових або тютюнових виробів у закладах освіти", – каже координаторка проєкту Оксана Левицька.
Вона додає: занепокоєння викликає те, що діти вважають електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання менш шкідливими для здоров'я, ніж сигарети.
Заходи щодо протидії дитячому палінню також проводять рівненські чиновники та патрульні. А ще протягом двох років в області контролюють місця продажу сигарет та паління в громадських містах.
"Вибрали 250 місць: кафе, ресторани, зупинки, заклади охорони здоров'я. За рік в цілому в громадських місцях дотримання чинного законодавства проти тютюнопаління значно покращилося", – розповідає директорка обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Людмила Рибчук.
На думку директорки центру медстатистики, необхідно просто посилити контроль за дотриманням законодавства, яке існує, а також більш якісно інформувати населення про проблему.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram