Перейти до основного змісту
Мороз і безхатьки: як і де у Рівному гріються і харчуються люди у скруті

Мороз і безхатьки: як і де у Рівному гріються і харчуються люди у скруті

Ексклюзивно
Мороз і безхатьки: як і де у Рівному гріються і харчуються люди у скруті
. Кімната обігріву у Рівному / Фото: Суспільне Рівне

У ніч на дев'яте грудня, коли температура повітря у Рівному опустилась нижче 10 градусів морозу, у кімнаті обігріву на вулиці Жоліо Кюрі побувало одинадцять безхатьків. Про це Суспільному розповіла завідувачка обласного центру з надання соціальних послуг Наталія Микита. Наразі відвідувачів там приймають цілодобово: дехто приходить сам, когось привозять патрульні чи швидка.

Де можуть перебути у морози безхатьки, якої допомоги вони потребують, коли і де харчують таких людей у Рівному, чиновниця й волонтери розповіли в етері Українського радіо Рівне.

Як безхатьки потрапляють у притулок

Притулок для безхатьків діє при обласному центрі з надання соціальних послуг на вулиці Жоліо Кюрі. Це єдиний такий заклад на Рівненщині, зазначила завідувачка обласного центру з надання соціальних послуг Наталія Микита. У ньому 30 безкоштовних ліжкомісць та одна платна кімната, розрахована на 10 людей, яка заповнена зараз на 50%.

Крім того, на Жоліо Кюрі з 15 жовтня діє кімната обігріву. Її відкривають щороку з початком опалювального сезону. У ніч на 9 грудня там, за даними Наталії Микити, побувало найбільше за цей час людей – 11.

"Восени безхатьки ще сплять на вулиці в поліетиленових мішках, є в них така практика, а при мінусовій температурі це вже не рятує. Тому вони "вилазять з мішків" і йдуть до нас. Приходять самі, або ж привозить поліція чи швидка. Також телефонують і повідомляють про таких людей рівняни, в нас працюють соціальні патрулі на вокзалах, біля храмів, чи де вторинна сировина приймається, розвішуємо оголошення, куди звертатися", – розповіла Наталія Микита.

Для перебування в кімнаті обігріву не потрібно жодних документів, пояснює завідувачка обласного центру з надання соціальних послуг.

"Приймаємо всіх у будь-якому стані, аби не замерзли. Наступний етап, який ми пропонуємо після цієї кімнати обігріву – поселення в притулок і для цього вони вже мають пройти медогляд", – пояснила Наталія Микита.

Мороз і безхатьки. Як і де у Рівному гріються люди у скруті
Кімната притулку для безхатьків у Рівному. Кімната притулку для безхатьків у Рівному / Фото: Суспільне Рівне

У притулку та кімнаті обігріву не лише рівненські безхатьки, а й інших територіальних громад. Їх сюди доставляють працівники місцевих соціальних відділів. Хоча трапляється, що з іншої громади привезли під ворота.

Чим допомагають безхатькам

Допомога, яку надають безхатькам, залежить від їхніх потреб, зазначила завідувачка обласного центру з надання соціальних послуг. Хтось хоче погрітися, комусь потрібен одяг, хтось хоче просто випити гарячого чаю чи виспатися, а хтось хоче пожити в нормальних умовах.

"Зазвичай, ми щодня обслуговуємо 7-8 людей, які звернулися до нас вперше. Вони або стають на облік як бездомні і ми їх прописуємо за нашою адресою, або допомагаємо разово. Скажімо, просто поїв і пішов, або перевдягнувся. До речі, взимку таких багато", – повідомила Наталія Микита.

Де харчують безхатьків і що їм потрібно

У притулку на Жоліо Кюрі для безхатьків організоване одноразове харчування. Порція містить суп чи борщ, кашу або картоплю з консервами, салат, хліб і чай.

"Крім того, на зимовий період ми щороку організовуємо виїзне харчування. Цієї зими плануємо харчувати з понеділка по п’ятницю о 14.00 за кінопалацом "Україна". Ми притулок обласний, але до цього долучається й місто, у свята плануємо ще якісь солодощі", – анонсувала Наталія Микита.

Крім того, безхатьків у Рівному харчують щонеділі в районі пивзаводу. Це ініціатива відокремленого підрозділу громадської організації військово-патріотичний клуб “Айдар”, розповіла його керівниця Світлана Кириліна.

"Ми тут роздаємо обіди і до нас щоразу приходить 40 людей, а може й більше. Я варю суп чи борщ у каструлі на 50 літрів. І в будь-яку погоду: в холод, дощ чи сніг стоїмо, щонеділі о 12.00. Ми харчуємо завдяки небайдужим людям і збираємо не кошти, а продукти, з яких і готуємо обід", – зазначила Світлана Кириліна.

Безкоштовні обіди для безхатьків роздають волонтери щонеділі із січня 2021 року.

"Я спочатку скептично до цього поставилася, коли вперше прийшла "за компанію". А потім, коли побачила щирість і вдячність людей, які приходили сюди поїсти, то втягнулася. І тепер у мене до них зовсім інше ставлення, вони цікаві, різні і їм потрібне спілкування", – розповіла волонтерка Ірина Лепеха.

Крім харчування, волонтери збирають для безхатьків зимові речі. Зараз, зі слів Ірини Лепехи, потрібні теплі шкарпетки і рукавички. А також чоловіче взуття великих розмірів. Просять приносити не нові, але в охайному стані речі, придатні для використання.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок