У місті Костопіль перепоховали рештки воїнів УПА та жертв політичних репресій. Їх знайшли торік на території військової частини, де раніше базувався підрозділ НКВС. Ідентифікувати, кому саме вони належали, дослідникам не вдалося.
У Соборі Святих Петра і Павла в Костополі у середу, 10 листопада, відслужили панахиду над 25 трунами. У них – рештки воїнів УПА та жертв політичних репресій, які загинули від рук енкаведистів.
"Є, як воїни повстанської армії, так і цивільні мешканці, жертви політичних репресій. Це можуть бути родичі воїнів УПА, члени організації українських націоналістів й просто місцеві мешканці. Костопільчани, чи люди з прилеглих сіл, містечок, до яких радянська влада мала претензії", – пояснив директор меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.
Ідентифікувати, кому саме належали рештки, дослідникам не вдалося. Відомо лише те, що це 12 чоловіків, десять жінок й троє дітей.
"Щонайменше п'ятеро з ексгумованих останків – це останки, що належали воякам УПА. Можна з певністю сказати, що всі рештки одночасно опинилися в цій розстрільній ямі. Встановили, що всі загинули від травм, або кольбою так званою. Це – прикладом фактично, або отримали кулю в голову", – зазначив представник Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд.
Знайшли рештки торік на території, де зараз знаходиться військова частина. Раніше там базувався підрозділ НКВС.
"Вочевидь, коли розстрілювали, то кидали туди прямо до річки й потім поприкидали землею, а час і вода свою роботу зробили", – розповів краєзнавець Юрій Гак.
Перепоховали рештки у 25 трунах на кладовищі "Нове" в селі Лісопіль Костопільської громади у спільній могилі.
"Ми взяли генетичні матеріали, щоб пізніше можна було зробити аналіз ДНК, ми створюємо відповідну базу даних, наш меморіально-пошуковий центр, як воїнів УПА, так жертв політичних репресій. І, безумовно, якщо будуть охочі родичі, які мають інформацію, що їхні діди, прадіди, батьки могли бути закатовані тут в Костополі, то можна провести аналіз ДНК", – зауважив Святослав Шеремета.
Заступник міського голови Юрій Кузнюк розповів про наміри ухвалити Костопільською радою програму на наступні роки, щоб передбачити фінансування для подальших пошуків українців, які загинули від рук радянських каральних органів у середині 1940-1950 роках минулого століття.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram