20-го лютого – рівно два місяці, як гральному бізнесу в Україні оголосили "війну". Незадовго до Нового року міністр МВС Арсен Аваков дав вказівку закрити всі гральні заклади, які діють на території України нелегально. Передувало цьому рішення уряду про виключення можливості розповсюдження грального бізнесу під виглядом державних лотерей.
Варто зазначити, що ігрові зали стали незаконними із 2009-го року, однак все ж діяли під прикриттям “миттєвих державних лотерей”. Суспільне запросило у студію програми "Тема дня" представників правоохоронних органів, щоб поговорити про це детальніше.
Рішення уряду та вказівка Авакова. Що було далі. У кожній області поліція створила групи, які мали відпрацювати усі гральні заклади. З періодичністю раз на кілька днів пресслужба поліції повідомляла про кількість зачинених залів та вилученого обладнання. Суспільне отримало відповідь на запит до поліції:
- 126 ігрових залів закрили;
- 508 одиниць грального обладнання вилучили;
- 837 тисяч гривень готівки вилучили;
- 29 кримінальних проваджень відкрили.
Заступник начальника відділу управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Олег Харков у "Темі дня" зазначив, що після того, як правоохоронці взяли судові дозволи, почали влаштовувати рейди та закривати зали, інші заклади через інформаційний "бум" прийняли рішення не чекати візиту силовиків:
– Були зачинені самостійно, була демонтована реклама. На даний час можна сказати: заклади не здійснюють свою діяльність та не функціонують. Приміщення ж здебільшого – орендовані, їхні власники поки не поспішають міняти орендарів, бо попередні клієнти платили вище середньої ціни, тому орендодавці, ймовірно, очікують відновлення діяльності залів.

Поліцейський на питання журналіста, як ситуація на Рівненщині виглядає у порівнянні з сусідніми регіонами, відповів: "Ви виглядаємо позитивно". Також Олег Харков повідомив, що вони мають зареєстроване кримінальне провадження щодо організованої групи осіб, які займалась так званими "лотереями", а по факту – ігровими залами на Рівненщині. У цій справі тривають експертизи й невдовзі організаторам планують повідомити про підозру, – каже представник управління стратегічних розслідувань.
Чому гральний бізнес взагалі діяв. І сам міністр МВС, і підлеглі в неодноразових інтерв'ю причиною існування гральних залів називали те, що "ділки" діяли під виглядом розповсюдження миттєвих державних лотерей та на підставі укладених договорів з державними лотереями. Але – діяли й інші гральні зали, які не мали будь-яких документів. Це в ефірі нам підтвердив і Олег Харков.
Чи скаржились люди на ігрові зали і як реагувала поліція?
У ефірі гості озвучили нам, що у 2019-му поліція отримала від громадян 38 дзвінків щодо ігрових залів. Цього року – 6.
– Так, на 102 були дзвінки, але здебільшого це були дзвінки щодо ігрових залів, у яких були відповідні документи та договори з державними лотереями, – відповів журналісту представник управління стратегічних розслідувань пан Харков.
Як "воювали" з ігровими залами до вказівки уряду?
На це питання у студії відповів перший заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури Андрій Максимчук. Зокрема він згадав 2016-й рік, коли прокуратура скерувала до суду кримінальну справу щодо організованої групи з п'яти осіб, яку підозрювали в занятті гральним бізнесом.
– Документування і зібрання доказів у таких категоріях кримінальних проваджень досить складне, це потребує також комплексу і гласних, і негласних слідчих дій. У 2018 році разом з на той час управлінням захисту економіки було викрито п’ять мешканців Рівного, Житомирської області та Києва, які організували у нашому місті чотири незаконні заклади з наданням доступу до азартних ігор. Кримінальне провадження теж було скероване до суду, обвинувальні акти щодо цих осіб досі перебувають на розгляді в Рівненському міському суді, – каже перший заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури Андрій Максимчук. – Протягом 2018 року за процесуального керівництва у Рівненському відділі поліції розслідували три кримінальні провадження. Одне – щодо організованої злочинної діяльності трьох мешканців Рівного й Києва. У Львові проводяться експертизи, й їм буде оголошено про підозру.
Який приблизно відсоток справ за останні роки закінчився у суді вироками для організаторів незаконного грального бізнесу – представник прокуратури назвати не зміг.
Нагадаємо, у Рівному були також випадки підпалу ігровиз залів.
Що можуть робити люди, які мали ігрову залежність?
Узагальнений портрет ігромана від правоохоронців: здебільшого це чоловіки з 18 до 35-40 років, які ведуть антисоціальний спосіб життя.
Суспільне під час програми сконтактувало із психотерапевткою Анною Петруковою. Ось що вона говорить про таку категорію пацієнтів:
— Ми повинні розуміти, що це хвороба, вона невиліковна, прогресуюча і смертельна. За добрих умов ту ігрову залежність можна буде замінити більш соціально прийнятими залежностями. Але ігромани не вилікуються, вони шукатимуть заміну, щоб механізм узалежнення працював. Люди, які ходили в зали ігрові, вони можуть перейти на інтернет-ресурси, щоб заробляти гроші в легкий спосіб.
Порада від Анни Петрукової: обов’язок сім’ї ігромана – повідомити про проблему оточення, щоб уникнути кредитної історії й перестати виплачувати борги за хворого. Він має мати можливість взяти відповідальність за свої дії.
До слова, у Рівному діє клуб ігроманів (лудоманів), де чоловіки допомагають один одному впоратись із залежністю.
Чи є можливість боротись проти ігроманії в інтернеті?
На це питання відповів представник управління стратегічних розслідувань Олег Харков:
– По Україні вже є непоодинокі випадки, коли департамент боротьби з кіберзлочинами реєструє кримінальні провадження, встановлює осіб, які є відповідальними за онлайн-казино та притягує їх до відповідальності. Такі справи розслідуються, – каже поліцейський.
Рецидив. 15-го лютого правоохоронці викрили заклад, який, попри заборону, впродовж останніх двох тижнів вночі приймав ігроманів.

– Затримано оператора і охоронця, які надавали доступ до ігрових автоматів. Їм повідомили про підозру, одного з них суд взяв під варту, – розповів Суспільному перший заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури Андрій Максимчук.
Що попереду. Говорячи 20-го грудня 2019-го року про закриття ігрових залів, міністр Арсен Аваков зазначив, що "це питання буде регулюватись спеціальним законом, який буде прийнятий Верховною Радою України".
Автори: Іван Марчук, Ольга Татаренко.