Це спільний проєкт громадської ініціативи "ЕКОлогічні" та комунального підприємства КАТП-1728. Відтепер на станцію, що знаходиться за адресою Хмільна, 40 можна приносити сміття, а волонтери допоможуть його розсортувати правильно.
Розташована станція на вулиці Хмільній, 40, що в районі ринку Дикого. На облаштування цієї витратили близько 7 тисяч гривень, ще 4 тисячі щомісяця вартує оренда приміщення. Сміття звідти возитимуть на декілька різних підприємств, з якими уклали договір.

Представниця ініціативи "ЕКОлогічні" Поліна Полюхович пояснила, що відкриттю передували довготривалі пошуки приміщення, демонтаж старої, відкритої ще без підтримки профільних структур, станції сортування в районі вулиці Крушельницької та переїзд на нову.

Станція на Хмільній вже прийняла перших відвідувачів, які принесли посортоване сміття. У планах - мережа таких станцій, розповів керівник КАТП-1728 Ростислав Кралюк.
Оновлено 18:10
До цієї станції в обласному центрі вже працювала подібна, але на волонтерських основах. Все, що можна буде переробити - відправлятимуть на різні заводи і підприємства, з якими уклали договіри, - пояснює Поліна Полюхович.
Поліна Полюхович, засновниця громадської ініціативи "ЕКОлогічні":
- Ми будемо приймати не лише те, що переробляється в Україні, тобто, взагалі в світі, а в тому числі і залишкове сміття. В нас є домовленість із сміттєпереробним заводом. Наразі воно буде просто складуватися і накопичуватися, тому що для цементного заводу, наприклад, треба дуже велика кількість, щоб запустити цей процес і використати альтернативне паливо, то потрібно як мінімум сто тон в день. Тобто наше залишкове сміття тут накопичуватиметься. А прийматимемо ми тут все абсолютно, що можна переробити.
Далі - громадська ініціатива співпрацюватиме з ОСББ, аби навчити їх сортувати сміття правильно. У планах - відкрити ще декілька таких станцій, - стверджує начальник КАТП-1728.
Ростислав Кралюк, керівник КАТП-1728:
- Ми не вважаємо, що це проєкт буде сильно комерційний, він більш такий може бути просвітницький. Тут залежить прибуток, і відповідно, об'єми від свідомих громадян. Буде більше бажаючих сюди принести, буде більше бажання здавати сировину - будуть більше мати якісь кошти.
Однією із перших на станцію сортування сміття прийшла Анна Прогожук. Це сміття, що у торбинці, її родина сортувала упродовж місяця.

Анна Прогожук, відвідувачка станції:
- Протягом місяця я оце все складала , тобто це не так вже й багато. Я думала, такого надлишкового сміття, яке не можна переробити, набагато більше. Починаю звертати увагу на те, що купувати. В якій упаковці купувати, щоб його вже можна було переробити.

Над кожним контейнером є інформаційна табличка, яка пояснює, яке саме сміття треба кидати. Розібратися кожному у процесі сортування допомагатимуть працівники станції. Прибуток від сміття йтиме на їхні зарплати і розширення мережі станцій.
Марія Новосельська, волонтерка:
- В основному на самих упаковках є позначки, ось тут, наприклад, пише тетра-пак. Отут у нас є позначка, там розписано все, що йде саме в цей контейнер. Тому це все у нас посортовано як тетра-пак.
Знайти станцію можна за адресою вулиця Хмільна, 40 біля ринку Дикого. Упродовж наступного тижня вона працюватиме у тестовому режимі, точний графік з'явиться пізніше.
Автори: Анастасія Бачук, Володимир Струс