На Рівненщині у селі Сварицевичі провели водіння Куста. Цей дохристиянський обряд древлян, яким накликають хороший врожай, тут не переривали навіть під час воєн та радянського періоду – так кажуть старожили. Дослідники стверджують, що це єдине село в Україні, де ще бережуть цю традицію.
Сварицевичі – це село Дубровицької громади, географічно воно розташоване неподалік кордону з Білоруссю. Водять Куста тут на християнське свято Трійці.
За принципом це схоже на прихід колядників, але сам обряд має інше значення. Ходять як юні дівчата, так і старші жінки.
"Існує повір'я: як більше Кустів зайде у хату – то буде більший врожай у полі. Поклонялись природі, щоб добре родили жито, пшениця, щоб не було ніяких стихій", – розповідала у документальному фільмі журналіста Суспільного Олексія Бухала місцева жителька Віра Зиль.
Дівчатам, які водять Куста, господарі виносять пироги, цукерки, гроші та дякують за те, що відвідали. Сенс цього обряду в принципі – це намовляння на дощ, закликання на врожай. Кустівських пісень загалом є до десятка: їх мелодія однакова, відрізняється тільки текст.
Журналіст Суспільного Олексій Бухало кілька років тому відзняв цей обряд та пояснив, що він означає та як відбувається.
З кожним роком участь у водінні Куста бере менше людей, але попри це традицію тут не переривають.
Олексій Бухало з'ясував, що Сварицевичі – це єдине село в Україні, де ще зберігся цей дохристиянський обряд і його не поглинуло християнство.
До слова, не уквітчати хату зеленню до цього свята в Сварицевичах вважається гріхом. А водіння Куста у 2018-му році наказом Міністерства культури внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram