Ігоря Мічуду звільнили з посади начальника ДАБІ в Рівненській області. Це пов'язано із ліквідацією Державної архітектурно будівельної інспекції в Україні. Мічуда на посаді пропрацював шість років.
У 2019-му його звинуватили в отриманні хабаря, однак, сам очільник обласної ДАБІ назвав справу замовною з боку забудовників, після пів року в СІЗО повернувся до роботи, періодично критикував правоохоронні органи у невдало виконаній, на його думку, "підставі" і навіть балотувався на посаду мера Рівного. Зрештою, суд винним у корупції Мічуду так і не визнав.
Разом із начальником звільнять з ДАБІ області й 22-х працівників. Загалом штат структури налічував 30 посад, але не був повністю заповнений. У ексклюзивному коментарі Суспільному уже експосадовець розповів, як сприйняв звістку про звільнення та що робитиме далі.
Звільнення. Що далі?
Повідомлення про звільнення від 19-го березня Ігор Мічуда оприлюднив у Facebook. Це відбулося майже через рік після повідомлення про скорочення.
"Однозначно я залишаюся рівнянином, це перше. По-друге, я маю безпосереднє відношення до будівельної галузі і однозначно моє життя, я думаю, буде з цим пов'язане. Які далі будуть кроки – то життя покаже", – сказав Мічуда.
Він уточнив, що за шість років його роботи в Україні змінили дванадцятьох керівників ДАБІ.
"Це уточнення для тих "пісатєлєй", які кажуть, що Мічуда десь там не відповідав кваліфікаційним вимогам. То якби я не відповідав якійсь одній вимозі, то будь-який із керівників міг би мене давно поміняти", – каже експосадовець.
Ліквідація ДАБІ на щось вплине?
Ігор Мічуда вважає, що реформа, про яку керівництво держави заявило навесні 2020-го, вже має певні негативні наслідки. Ще раніше ДАБІ заборонили проводити перевірки, залишивши функції реєстрації будівництва та введення його в експлуатацію.
"Сильно впливає, адже дуже багато розпоясаних "будовлян", як я їх називаю, "бєзпрєдєльнічають" далі, знаючи, що ніхто не прийде і не прищемить хвоста згідно чинного законодавства", – каже Мічуда.
Як ДАБІ готують заміну
У березні 2020-го постановою Кабміну замість ДАБІ створили три нових органи: Державну інспекцію містобудування, Держагентство з технічного регулювання у містобудуванні і Державну сервісну службу містобудування. У кожного мали б бути свої важелі впливу на галузь будівництва.
Однак, після критики експертів в уряді наприкінці грудня 2020-го Державну інспекцію містобудування й Державну сервісну службу містобудування ліквідували. Натомість Кабмін утворив Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ), саме за нею мають бути залишені питання держархбудконтролю і нагляду.
"Як на мене, то це буде створена така сама структура, тільки з певними напрямками, які, можливо, відокремлять у вигляді реєстраційних функцій. Адже ми живемо у вік технологій і вже воно йде чисто комп'ютеризовано, щоб людина не ходила десь, не випрошувала, не посилала ці листи, потім десь губились ці справи... Вона набрала, – зараз все йде черед "Дію", – послала, кнопку нажала і чекає відповідь", – коментує Мічуда позицію щодо реформи.
Чому до цього взагалі дійшло
В середині березня 2020-го президент Зеленський спільно з прем'єром Шмигалем повідомили про те, що Державну архітектурно-будівельну інспекцію буде ліквідовано. Таким чином вони заявили про викорінення монополіста, який фактично мав одноосібний вплив на галузь.
"Скажу зараз три слова, на які чекав весь чесний будівельний бізнес України: ми ліквідуємо ДАБІ. Процес отримання державних послуг буде прозорим, зручним і з мінімальним впливом чиновників на прийняття таких рішень", — заявляв Зеленський.
"На нашу думку і на думку всіх учасників ринку, це корупційний кліщ, який просто забирав оборотні кошти. Ми декілька разів зустрічались із забудовниками, інвесторами. Їхні побажання враховано", — казав прем'єр.
Зазначимо, що у Рівному після місцевих виборів нова влада створила комісію з протидії хаотичній забудові. Її очолив секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, який до цієї посади займався будівництвом. У етері Суспільного він заявив, що розбирається у будівельних питаннях та має намір навести лад у місті. Комісія уже виїжджала на ряд об'єктів.