У Рівному об'єднання співвласників багатоквартирних будинків отримають територію біля своїх будинків у постійне користування. За словами заступника голови Ради голів ОСББ Андрія Прищепи, така передача землі сприятиме тому, що двори у майбутньому будуть не забудовані.
Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Ботанічна 1-А Басів Кут" розташоване за пів сотні метрів від озера. У триповерховому будинку мешкає шість родин. 11 лютого на сесії Рівнеради вони отримали територію двору в постійне користування.
"Ми можемо собі щось посадити. Ми – всі пенсіонери. Грядочку цибульки, помідорчика, огірочка, все своє, це ж дуже добре. Просто переживали, щоб ця земля не пішла в користування когось іншого", – розповідає мешканка будинку Віра Гопанчук.
Голова ОСББ пояснює, що влітку городиною засаджують ділянки й тепер є гарантія, що хтось чужий не почне будувати тут дев'ятиповерхівку. Оформлення документів називає нескладним, але тривалим процесом.
"Ми спочатку звернулися у фірму "Експерт-Рівне-Земля", подали їм наші установчі документи, і вони зробили запит з цим пакетом документів. Ми його занесли на сесію. І сесія перша розглядала принцип можливості надання. Зробили проєктну документацію і ми знову її подали на сесію, і сесія знову розглядала. Локдауни, коронавірус і воно все зятягнулося на рік", – додає голова ОСББ "Ботанічна 1-А Басів Кут" Руслан Конончук.
На засіданні Рівнеради 11 лютого винесли сім подібних питань. У більшості випадків депутати відмовляли об'єднанням.
"Комісія, як правило, виїжджає на всі ділянки ОСББ. Я не пам'ятаю таких питань по ОСББ, де комісія не виїжджала. Зважає, щоб не було межових спорів чи інших невідповідностей натурі на місцевості чи суперечностей чинного земельного законодавства", – уточнює начальник управління земельних відносин Рівного Сергій Таргоній.
Загалом в Рівному кілька десятків ОСББ вже отримали землю у постійне користування. Вони сплачують земельний податок, пояснює керівник профільного управління. Для невеликого об'єднання – це орієнтовно пів тисячі гривень на рік.
"Для того вони мають звернутися у проєктну організацію землевпорядну, зробити план-пропозицію земельної ділянки. І визначити орієнтовну площу та орієнтовні межі. Пізніше Рівненська міська рада розглядає питання. Згідно з земельним законодавством, контроль за дотриманням земельного законодавства усіх форм власності покладено на Державну службу геодезії, картографії та кадастру", – додає начальник управління земельних відносин.
Сергій Таргоній наголошує, що Земельний кодекс передбачає, що територію можна використовувати лише для обслуговування будинку.
"Є питання, щоб не було зловживань: не надавалася земля в постійне користування з метою ущільнення забудови. Оце саме головне питання, і щоб його законодавець передбачив, щоб таких нюансів не було. Зараз неврегульоване це питання – ви можете взяти землю, і робити з нею, що хочеться", – розповідає заступник голови Ради голів ОСББ Рівного Андрій Прищепа.
Він додав, що процес передачі землі активізувався після ліквідації ЖКП. А це полегшує роботу, адже співвласники знають межі.