Перейти до основного змісту
Бурульки нависають: експерти пояснили, хто і за що відповідає у Рівному

Бурульки нависають: експерти пояснили, хто і за що відповідає у Рівному

Важливо
Бурульки нависають: експерти пояснили, хто і за що відповідає у Рівному
. Суспільне Рівне

Бурульки чи брили снігу, що нависають з будинків, можуть завдати шкоди майну чи здоров'ю людей. Заступник голови Ради голів ОСББ міста Рівне Анатолій Овчинніков каже, що жителі багатоквартирних будинків – співвласники, відтак теж повинні подбати про безпеку у своїх дворах.

А хто повинен прибирати сніжно-льодові нависання та що робити, якщо вже сталось непоправне, роз'яснила адвокатка Тетяна Блащук у програмі "Сьогодні. Головне".

Хто й за що відповідає

Відповідальність за утримання прибудинкової території, даху та підвалу будинку несе власник будинку або балансоутримувач. Очищення даху – теж зона відповідальності власника – ОСББ або управляючої компанії, з якою укладений договір, – акцентує адвокатка Тетяна Блащук.

"Законодавець вказує, що такі дії входять до тарифів, за які сплачують жильці й при розрахунку цього тарифу мають бути закладені, в тому числі роботи з очищення даху чи якихось інших конструкцій будинку. Тому посилання на те, що за це не платили, чи треба окремо збирати гроші – це не є правильно. Крім того, відповідальність може бути покладена і на власників приватних будинків", – каже адвокатка.

Заступник Ради голів ОСББ Анатолій Овчинніков зауважує, що об'єднання співвласників не є балансоутримувачем і власником будинку, йдеться про сумісну власність мешканців. І додає, що якщо будинок п'ятиповерховий, то авто біля нього можна ставити не ближче 10 метрів.

"Але теорія розходиться з практикою на кожному кроці. У кожному будинку можна знайти, якщо відстежувати строго по законодавству, сотні порушень. По суті, ставити машини немає де. Є стоянки, але люди якось так – хто ставить, хто ні", – коментує Анатолій Овчинніков.

Якщо бурулька чи груда снігу пошкодила майно. Послідовність дій

Якщо на майно, наприклад – авто, впали бурульки, потрібно обов'язково викликати правоохоронців, щоб поліція зафіксувала сам факт події, – каже Тетяна Блащук.

"І видасть відповідний документ, що буде потім підставою у суді, щоб підтвердити факт події. Далі необхідно максимально зібрати докази: відео, фото. Можливо, є очевидці: дізнатись контактні дані цих очевидців, записати адреси, прізвище, ім'я. Далі необхідно підтвердити розмір збитків, тобто оцінити розмір збитків, провести, якщо треба, експертизу і якщо буде ремонтуватись авто – отримати документ, де буде засвідчено, скільки було витрачено", – роз'яснює адвокатка.

Законодавець каже, що особа, яка винна у заподіянні шкоди, зобов'язана відшкодувати повністю всі витрати для по суті відновлення майна, – продовжує вона. Потерпілий має також право на відшкодування моральної шкоди, спричиненої тим, що людина переживає через втрату власності чи, можливо, за власне життя.

"Крім того, треба пам'ятати, що у нас ще є в законодавстві запобіжні заходи. Є, наприклад у Цивільному кодексі стаття, яка каже, що фізична або юридична особа, яка вважає, що її життю або майну щось загрожує, у нашому випадку – бурульки чи сніг, то вона має право звернутись до тих осіб, які відповідають за це з вимогою про усунення такої небезпеки", – зауважує Тетяна Блащук.

Читайте також: У Рівному снігова груда з даху потрощила авто

Як діяти, коли брила чи бурулька впала на людину

Адвокатка зазначає, що перш за все треба викликати поліцію і швидку. Правоохоронці зафіксують сам факт, обставини, зроблять огляд місця події.

"Швидка зафіксує ті травми, які особа отримала, бо фізична особа отримує ушкодження здоров'я. Відео, фото свідки. Окрім того, вже після звернення в лікарню необхідно отримати довідку про отримані травми. Якщо буде призначене лікування, то дуже важливо зберегти всі призначення лікаря, а також витрати, пов'язані з цими призначеннями", – каже Тетяна Блащук.

Домогтися відшкодування на лікування, а також втраченого заробітку шанс є. Додаткові витрати: протезування, додаткова стороння допомога – все теж повинна відшкодувати винна особа, – зазначає вона.

Що швидше: відшкодування винним чи страховою

Адвокатка акцентує, що відповідати має винна особа. Окрім того, якщо майно було застраховане, то власник може розраховувати на відшкодування від страхової компанії.

"Теоретично автовласник має право вибору, але швидше й простіше звернутись до страхової компанії. Оскільки управлінська компанія добровільно навряд чи буде відшкодовувати збитки, відтак потрібно буде звертатись до суду. А для страхової компанії, скоріш всього, це буде страховий випадок, який повністю покриє всі витрати", – каже вона.

Але потрібно розбиратись у кожній конкретній ситуації: що було причиною, чому саме і звідки впало. Балкон – це частина приватної квартири, відтак вже власник квартири має слідкувати за його станом. Кожній людині й самій потрібно подбати про свою безпеку, подумати, де ставити авто, де ходити і, можливо, застрахувати майно і себе, – додає Тетяна Блащук.

Але зазначає, що факт того, що авто, наприклад, стояло у непризначеному для цього місці, не вплине на розгляд справи. Має лише значення те, що сама подія відбулась – брила впала.

"У п'ятиповерхівок шатрові дахи і це питання актуальне для кожного будинку – бурульки. Як пропозиція, як я бачу, щоб була структура створена або при ШЕУ, або при комунальній службі – і за прийнятну ціну, щоб могли голови ОСББ найняти таку службу, щоб вони приїхали, бо це треба вишка, дозволи. Коли ми не замовили, от тоді питайте з голови ОСББ: чого ти не замовив, чого бурульки висять", – акцентує Анатолій Овчинніков.

Топ дня

Вибір редакції

На початок