Перейти до основного змісту
Сніг, морози, гризуни: як ця зима вплине на врожай. Пояснюють рівненські експерти

Сніг, морози, гризуни: як ця зима вплине на врожай. Пояснюють рівненські експерти

Ексклюзивно
Сніг, морози, гризуни: як ця зима вплине на врожай. Пояснюють рівненські експерти
. Фото: agronews.ua

Зимова погода може позитивно вплинути на врожай сільськогосподарських культур на території Рівненської області у 2021-му році. Значні опади підвищать зволоженість ґрунтів та рівень води в колодязях. Однак, це буде за сприятливого збігу обставин.

Окремо фермерам доведеться боротися зі шкідниками, яким холод також не зашкодить. Про це Суспільному розповіли експерти в прямому етері програми Дослівно на Українському радіо Рівне.

Погодні тонкощі і наслідки

Засніженість та морози можуть позитивно вплинути на врожайність у 2021-му році, каже голова асоціації фермерів та приватних землевласників Андрій Кузьмич. Зокрема, танення снігу забезпечить гарну зволоженість ґрунтів навесні.

"Зима позитивна для землі, для сільського господарства, адже останні роки була тенденція, що була низька кількість опадів. Ця зима на весну забезпечить необхідну кількість вологи, якщо не буде сильного промерзання ґрунту. Якщо відбудеться промерзання, то вода буде робити руйнівну шкоду, в землю не буде проходити, а сходитиме у річки", – розповів Андрій Кузьмич.

Також він додав, що загрози озимині наразі немає, адже усі озимі культури входять в період так званої сплячки. З його слів, волога дасть можливість формуватися цукрам, які відповідають за якість виходу зі стеблини, формування якості зерна.

"Коли відбудеться танення снігу, то важливо, щоб воно відбувалося поступово. Зараз рослини у стані спокою і важливо, що коли сніг не буде встигати танути і вдарять морози, тоді рослинка в такому замороженому стані буде. І то в неї є резерв і ресурс того, що вона збережеться. Тоді постає небезпека, але тоді агрономи думають про ряд агротехнічних засобів, як ту рослину врятувати", – зазначив голова асоціації.

Читайте також: Є побоювання: рівненський пасічник розповів, як бджоли переживають тепло-морозну зиму

Як обстежують і рятують рослини

Чи проводитимуть агрооперації з реанімування рослин – сказати поки зарано. Втім, уточнив Андрій Кузьмич, фермери очікують пізньої, але стрімкої весни. Він пригадав, що подібну стрімку весну спостерігали у 2013-му.

Як сільськогосподарські товаровиробники проводять моніторинг стану озимини, розповіла очільниця департаменту аграрної політики Рівненської ОДА Надія Приходько.

"В цілому озимі і ріпак увійшли у доброму і задовільному станах. Обстеження як таке не проводять, хіба що шляхом відбору монолітів, але можливості такої немає. Всі чекаємо березня, саме тоді, коли розтане сніг можна буде додатково обстежити посіви озимих культур", – зазначила вона.

Посадовиця додала, що вплинути на зимівлю можна з допомогою спеціальних агротехнологій – снігозатримання, формування заходів по весняній вегетації тощо. Проте, на її думку, цієї зими таких дій не потрібно.

Доля шкідників/гризунів

Сильні снігопади та морози не вплинули на шкідників та насіння бур'янів, – розповіла Надія Переходько.

"Незалежно від погодних умов, на сьогодні вирощування сільськогосподарських культур без інтегрованого захисту від бур'янів, хвороб і шкідників відбуватися не може. Навпаки, інтенсифікація сільськогосподарського виробництва, зміна клімату в сторону потепління підвищила ступінь шкодочинності об’єктів, які негативно впливають на стан формування врожаю", – зазначила Надія Приходько.

Погода не завадить розмноженню колорадського жука, совкової молі, капустянки та інших комах, – додав Андрій Кузьмич. Безхребетні, каже, адаптуються до морозів. Але, зазначив голова спілки, морози могли зменшити популяцію гризунів.

Топ дня

Вибір редакції

На початок