Перейти до основного змісту
Сезонна активність гнусу на Рівненщині: чим небезпечні укуси та як вберегтися

Сезонна активність гнусу на Рівненщині: чим небезпечні укуси та як вберегтися

Сезонна активність гнусу на Рівненщині
Мошка. Суспільне Рівне

Свербіж, печію, набряк уражених місць, внутрішньошкірні крововиливи спричиняють укуси мошок та мокреців. Їх на Рівненщині фіксують сім видів та 11 різновидів відповідно. Ці комахи є переносниками збудників хвороб, а також яєць та личинок гельмінтів. Також їх укуси можуть нашкодити тваринам.

Про це 23 травня поінформувала ентомологиня обласного центру контролю та профілактики хвороб Руслана Драб.

Як зазначила Руслана Драб, за результатами багаторічних ентомологічних спостережень, у Рівненській області фіксують сім видів мошок та 11 різновидів мокреців.

"Зважаючи на запізніле потепління, мошці та мокрецям потрібно доволі швидко здійснити всі свої життєві процеси, при цьому вони здатні серйозно дошкуляти людині та тваринам", — зауважила ентомологиня.

Вона пояснила, що ці комахи поширені біля водойм з проточною водою, тому поруч з такими місцинами їх поява та активність буде найбільш помітною. Однак ці комахи легко долають відстані і можуть розлітатись на десятки кілометрів, а за попутного вітру, й на сотню кілометрів.

"Інтенсивний напад гнусу Гнус — збірна назва кровососних двокрилих комах.зазвичай відбуватиметься орієнтовно 2-3 тижні, найбільше у ранні та вечірні години, надалі їх чисельність зменшуватиметься, на цей процес істотно впливатиме температура повітря та відносна вологість", — розповіла Руслана Драб.

Ентомологиня зауважила, що у слині мошок та мокреців міститься комплекс токсичних речовин та ферментів, які викликають сильну алергічну реакцію: люди відчувають сильний свербіж, печію, уражені місця сильно набрякають, виникають внутрішньошкірні крововиливи; внаслідок розчухування ран може відбутися їх повторне бактеріальне інфікування.

"Зважаючи на те, що зазвичай одночасно нападає велика кількість комах, алергії можуть набути генералізованих формГенералізовані форми – це множинні ураження кількох органів, внаслідок чого розвивається запаморочення, задишка, підвищується артеріальний тиск аж до анафілактичного шоку. Також мошки та мокреці є переносниками збудників онхоцеркозуОнхоцеркоз — гельмінтоз, який виникає внаслідок інфікування гельмінтом Onchocerca volvulus., туляреміїТуляремія — гостра зоонозна природно-осередкова інфекційна хвороба з багатьма механізмами передачі, яка перебігає з інтоксикацією, гарячкою, ураженням лімфатичних вузлів, шкіри, слизових оболонок, легенів., сибіркиСибірка — гостре зоонозне інфекційне захворювання, яке спричинює бактерія Bacillus anthracis, а також яєць та личинок гельмінтів", — розповіла Руслана Драб.

Якщо уникнути нападу гнусу не вдалось, вона порадила:

  • відразу промити уражені місця холодною водою з милом;
  • прикласти холодний компрес;
  • можна прийняти антигістамінний препаратАнтигістамінний препарат – це .;
  • у разі погіршення самопочуття — негайно звернутися у медзаклад.

Руслана Драб також пояснила, як зменшити можливість контакту із комахами:

  • потурбуватись про запас репелентів;
  • на природу одягнути закрите вбрання, бажано світлих тонів;
  • у приміщеннях встановити протимоскітні сітки на вікна та двері.
  • за можливості, обмежити час перебування на відкритих місцевостях вранці та ввечері.

Вплив укусів гнусу на тварин

"Окрему увагу слід приділяти худобі, яка дуже потерпає від укусів гнусу, внаслідок масового нападу якого у тварин може виникнути симуліотоксикозСімуліотоксікоз – захворювання великої рогатої худоби, коней, рідше і людей, що викликається літаючими мошками., основними проявами якого є спочатку сильне занепокоєння, а потім — пригнічення, сильна слинотеча, набряки, збільшення лімфатичних вузлів, задишка, у разі ненадання допомоги за 1-2 доби тварину можна втратити", — пояснила ентомологиня.

Вона додала, що для обробки тварин необхідно спільно з ветеринаром підібрати інсектицидні препарати та застосовувати їх з визначеною періодичністю, а також скоригувати режим випасу.

На відео — нашестя мошки у 2023 році.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок