"Музейні гостини 2025" відбудуться у Рівному 25 травня на території обласного краєзнавчого музею. На фольклорно-етнографічній події зберуться майстри декоративно-ужиткового мистецтва. Через повномасштабне вторгнення РФ їх кількість цьогоріч буде меншою, як і торік. Під час заходу триватиме збір грошей на підтримку Збройних сил України.
Про це Українському радіо. Рівне повідомила ініціаторка події, етнографиня, краєзнавиця, заслужена працівниця культури України Алла Українець.
25 травня в обласному краєзнавчому музеї відбудуться 33-ті "Музейні гостини 2025". Як повідомила Алла Українець, через повномасштабне вторгнення РФ в Україну, цьогоріч, як і у 2024 році, захід буде обмежений територіально й за кількістю запрошених людей.
"Ми розуміємо, який це час і все може трапитися. На жаль, ми живемо на тлі такої страшної війни, й людей з Івано-Франківської чи з Закарпатської областей, як раніше, ми зараз не запрошуємо. На подвір'ї теж обмежена кількість майстрів, але я знаю, що рівняни приходять і без реєстрації, без запрошень і стають на Лебединці. Це свято вже переросло межі музейного подвір'я", — розповіла ініціаторка події.

З її слів, на "Музейних гостинах" цьогоріч традиційно планують виставку-продаж виробів народних умільців:
"Я не погоджуюся з тим, що в нас засилля Китаю. Я знаю, що у нас талановиті люди. Вони не прагнуть досягти великих успіхів у мистецтві, але вони — ремісники. Вони роблять мило, свічки ручної роботи, дитячі чи жіночі прикраси. Я дивуюся, як в такий складний час не згас оцей потяг до ремесел і до творчості. Ремісники завжди були, які виготовляли речі потрібні людям, а є митці, які оздоблювали ці речі, які робили їх творами мистецтва — у нас на святі присутні й ті, і інші".

Як зазначила Алла Українець, на музейне подвір'я запрошують переважно тих, хто брав участь в багатьох виставках, заслужених майстрів народної творчості, а також талановиту молодь, яка робить "перші кроки", щоб вона переймала досвід від майстрів.
"Я багатьох майстрів знаю високого класу, які зараз воюють. Мені дуже хочеться, щоб вони повернулися", — додала етнографиня.

Вона зазначила, що серед учасників заходу цьогоріч — викладачі, лікарі й кандидати історичних наук, які проявили себе у творчості.
"Оце сюрприз буде для багатьох. Є у нас й ті, хто займається створенням етносадиб по Рівненщині. Хочеться підтримати людей, які працюють в цьому напрямку", — пояснила краєзнавиця.
Окрім ярмарку, для рівнян та гостей міста готують концертну програму, дефіле-показ одягу, майстер-класи, фотозони. Також можна буде познайомитися із гастроспадщиною регіону, пояснила Алла Українець:
"Чотири громади, Шпанів, Городок, Тараканів, Бабин, будуть представляти народну кулінарію. Ми багато страв не знаємо, вони забуті. Я дякую тим людям, які відроджують оцю нашу забуту кулінарію. Я думаю, що якщо люди прийдуть і просто погуляють, то вони для себе знайдуть, де поспілкуватися і що подивитися".

Зі слів ініціаторки заходу, під час "Музейних гостин" збиратимуть гроші, аби допомогти ЗСУ. Чи це буде адресна допомога, чи гроші передадуть на потреби військової частини — наразі вирішують.
Раніше Суспільне повідомляло, що у 2024 році під час фольклорно-етнографічного свята на підтримку пораненого бійця Василя Гуляка зібрали 86 тисяч гривень.
Як відбувалися "Музейні гостини" торік, дивіться в сюжеті Суспільного.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok