Перейти до основного змісту
Як за гроші ЄС хочуть відновити парк "Єврейка" у Рівному, розповіла представниця проєкту

Як за гроші ЄС хочуть відновити парк "Єврейка" у Рівному, розповіла представниця проєкту

Парк "Єврейка" у Рівному
Парк "Єврейка" у Рівному. Суспільне Рівне

Територію старого єврейського кладовища у Рівному, відому як парк "Єврейка", планують відновити. Простір має стати частиною проєкту "Reherit 2.0", який фінансує Європейський Союз. Протягом трьох років команда реставруватиме єврейські поховання та розробить маршрут "історичного ознакування" єврейської спадщини Рівного.

Про це Суспільному розповіла керівниця програм публічної історії та грант-менеджерка Центру міської історії Вікторія Панас.

За її словами, "Reherit 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину" — це трирічний проєкт, який разом реалізовують дві організації — Центр міської історії та Центр "Регіональний розвиток" Агенції економічного розвитку PPV. Обидві установи — зі Львова.

"Проєкт "Reherit 2.0" має на меті посилити бачення багатокультурної спадщини українських міст і містечок як спільного надбання, який пожвавлює культурний розвиток, сприяє критичному мисленню і подоланню дискримінації, а також є тим, що стимулює місцевий соціально-економічний потенціал", — розповіла Вікторія Панас.

Як додала керівниця програм, проєкт фінансує Європейський союз, загальний обсяг бюджету — два мільйони євро. Його розподілять між трьома містами-учасниками: Рівним, Уманем та Меджибіжем.

Як парк "Єврейка" у Рівному планують відновлювати за фінансування ЄС
Початок проєкту “REHERIT 2.0: Спільна відповідальність за спільну спадщину". Ірина Середа

Зокрема, Рівне долучилось до проєкту через співпрацю Агенції економічного розвитку PPV з міськрадою, зазначила грант-менеджерка:

"Чому Рівне? Це також через те, що колеги PPV, спільно з Рівненською міською радою, зокрема, з управлінням культури, розробляли стратегію для цього міста. Ми спробуємо ті напрацювання, які було реалізовано під час першого "Reherit", масштабувати в другому "Reherit".

Вікторія Панас зауважила, що у Рівному в рамках цього проєкту ревіталізовуватимуть Відновлення міського середовища, при якому воно стає більш придатним для проживання. парк "Єврейка". Цей процес пройде у декілька етапів, перший з них — комунікація з міською радою.

"Будемо досліджувати територію парку, реставрувати мацевинадгробок над єврейським похованням у вигляді вертикальної стели, на якій нанесена епітафія, рельєфне зображення, напрацьовувати маршрут для "історичного ознакування" єврейської і не лише спадщини в Рівному разом з місцевими дієвцями. Також посилимо адвокаційну кампанію, яка спрямується на спроможність громади, щоби працювати з культурною спадщиною і її інтеграцією в міський простір", — продовжила вона.
Як парк "Єврейка" у Рівному планують відновлювати за фінансування ЄС
Парк "Єврейка" у Рівному. Галина Мартинюк

Після напрацьованого дослідження, команда "Reherit 2.0" зможе сформувати технічне завдання та організувати архітектурний конкурс, розповіла керівниця програм публічної історії.

"За результатом архітектурного конкурсу, ми зможемо перейти до відповідної роботи безпосередньо в просторі. Ми мусимо пройти ці перші етапи, щоб зрозуміти, яке технічне завдання потрібно задати архітекторам, урбаністам, щоб вони могли пропрацювати візуальну складову ревіталізації простору з вирахуванням всіх моментів і складностей цього простору. Це багатоетапний проєкт, який триватиме три роки", — додала Вікторія Панас.

На її думку, проєкт є важливим насамперед з перспективи розбудови майбутнього:

"Досвід минулого є надзвичайно важливим для розмислення досвіду теперішнього, для того, щоб ми могли розбудовувати наше майбутнє. Тому, в принципі, досвід повоєння рано чи пізно також настане. Відповідно, нам потрібно вже зараз працювати також на те, щоб уможливлювати процеси, які, сподіваємось, не за горами".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок