Майже 790 тисяч гривень боргу за тепло має рівненська багатоповерхівка, яка знаходиться на вулиці Соборна, 275. За інформацією "Рівнетеплоенерго", це найбільший борг серед усіх багатоквартирних будинків.
Водночас голова ОСББ згаданої багатоповерхівки Зіна Кузнецова каже: борг утворився саме через дії теплопостачального підприємства. Мовляв, комерційні приміщення, які розташовані на першому поверсі, вивели з реєстру опалювальних площ і за тепло їхні власники не платять. А відтак усі використані будинком гігакалорії розподіляють між мешканцями будинку.
"Я особисто не плачу і говорю на камеру – платити не буду. В мене є договір, хай вони подають на мене в суд і я буду відстоювати свої права. Оскільки я не збираюся свої кошти сплачувати за нежитлові приміщення", – каже голова ОСББ "Прометей" Зіна Кузнецова.
Йдеться про комерційні приміщення, які розташовані на першому поверсі будинку. Загалом, це тисяча квадратів. Там проходять мережі централізованого теплопостачання. Проте, зі слів Зіни Кузнецової, за тепло підприємці не платять.
"Своїми діями "Рівнетеплоенерго" саме створило таку заборгованість. Вони незаконно вивели тисячу квадратів з реєстру опалення площ будинку. І "Рівнетеплоенерго" рахує, що ми маємо сплачувати за підприємців, які заробляють гроші", – розповідає голова ОСББ.
Мешканка будинку Оксана Грош має житлову площу в 21,6 квадратів.
"В минулому місяці прийшло 800 гривень. Ну я ще заплатила. А вже за цей місяць в мене коштів немає. Я ніде не працюю, я виховую донечку, я дружина загиблого в АТО. Це знущання над нами", – каже мешканка будинку Оксана Грош.
Використані гігакалорії, пояснює голова ОСББ Зіна Кузнецова, "Рівнетеплоенерго" ділить на 6 тисяч квадратних метрів площ замість семи.
"За грудень нам прийшла платіжка, у якій було 46 гривень за квадратний метр. Мабуть, в Рівному немає таких цін. А після цих морозів, я слідкую за лічильником, у нас буде взагалі 70 гривень за квадратний метр", – зазначила Зіна Кузнецова.
Мешканець будинку Василь Криса такому стану справ обурюється.
"28,5 житлова площа, приблизно 1300 гривень плачу. Це дорого. А зараз он говорять, що буде 70 гривень за квадрат. То це буде 2 тисячі. То це не реально. Я особисто не буду платити", – каже чоловік.
Магазин автозапчастин – один із тих, що знаходяться на першому поверсі будинку. На місці журналісти Суспільного зустріли власницю.
- У вашому приміщенні є централізоване опалення? (запитує журналістка)
- Труби проходять.
- Є труби?
- Так.
- Ви платите за тепло?
- Так, як за транзит труб. Ми розробили план транзиту труб в "Рівнетеплоенерго". Нам його затвердили там. І нараховують як за транзит труб, – каже власниця магазину Любов Грицаюк.
Згідно з платіжками, які показала Любов Грицаюк, за транзит труб магазин площею 70 квадратів сплачує приблизно 300 гривень щомісяця.
Водночас голова ОСББ каже: якщо підприємиця не платить за тепло – мала б отримати дозвіл на відключення від центральної мережі.
- У вас документи міжвідомчої комісії про відключення приміщення є? (запитує голова ОСББ)
- Про відключення у мене документів нема, – каже власниця магазину.
Ще в одному магазині, у який навідалось Суспільне, нікого з керівництва не застали. Продавці кажуть: опалення в приміщенні немає. Проте, голова ОСББ Зіна Кузнецова запевняє, що усі мережі заховані за вагонкою.
Єдине комерційне приміщення, яке платить за тепло – перукарня. Всередині є батареї і, як запевнила працівниця Марина, за тепло вони сплачують вчасно.
В "Рівнетеплоенерго" кажуть: власники комерційних приміщень договори на транзит труб оформили законно. Оскільки на той момент, коли це робили, отримувати дозвіл спеціальної комісії на відключення від мереж центрального теплопостачання не було потрібно.
"На нинішньому рівні законодавства, що діє зараз, з 2007-го року відключення таких будинків проводити не можна. А якщо їх і проводять, то проводять з дозволу міжвідомчої комісії. Але, це відбулося до вступу в дію цього закону, а закон зворотної дії не має. "Рівнетеплоенерго" не може заставити людей поставити назад системи опалення", – розповів директор технічний "Рівнетеплоенерго" Олександр Ющук.
Єдиний вихід з цієї ситуації, зі слів Олександра Ющука, проводити нарахування за тепло власникам нежитлових приміщень, як за місця загального користування. Для цього голова ОСББ має укласти відповідний договір з підприємством.