В Україні діє закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних з Росією. До травня вони мають публічно оголосити про відділення від російських установ та релігійних організацій.
У випадку доведення зв’язків з РПЦ, до такої парафії позиватиметься Держслужба з етнополітики та свободи совісті. Про це Суспільному розповів керівник ДЕСС Віктор Єленський.
"У травні державна служба отримає право позиватися до суду. Але до цього буде здійснено дослідження. Це буде дослідження, яке має юридичну визначеність, тобто там дуже мало буде суб'єктивізму", — повідомив керівник державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

- Це неправильно, це просто пропаганда. Це Українська Православна церква, — говорить Лідія вірянка УПЦ.
- А хто на вашу думку цю пропаганду робив?
- Ну, звідки я знаю? Я не хочу в політику вмішатися,— говорить Лідія вірянка УПЦ.

Як повідомив Суспільному прессекретар Полтавської єпархії УПЦ Миколай Довганич, українська православна церква не вважає себе частиною РПЦ. Крім цього, до складу УПЦ входять десятки структурних підрозділів, які є окремими юридичними особами. А тому, доводити афілійованість, тобто приналежність, кожної парафії з російським православ’ям доведеться окремим судовим позовом.
"Є перелік ознак афілійованості, ми будемо з цим підходити. Якщо є ознака, ми говоримо: «Шановні отці, молодики, є така ознака». Якщо усувають – нема до них претензій, не усувають – тоді йдеться про судовий позов", — розповів керівник державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

Настоятель Спаської церкви розповів Суспільному, що священнослужителі УПЦ не можуть нести відповідальності за факт перебування у складі російських релігійних структур. Але в полтавських храмах досі послуговуються розпорядженнями московського патріарха.
"Якщо ці архієреї дадуть собі справу, а вони задали таку справу і прочитають трохи нижче, то там сказано, що цей пункт не застосовується, якщо люди виходять зі складу російської церкви і якщо дають цьому свідчення. Це такий захід, який не є драконівський. І ще одне: чи є цей захід прийнятним для демократичного суспільства? Чи відтворює він демократичну процедуру? Так. Тому що є суд, і суд і тільки суд ставить крапку у цій справі", — розповів керівник державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.
Суспільне намагалося зв’язатися з пресслужбою Полтавської єпархії УПЦ, щоб дізнатися позицію цієї релігійної громади про плани щодо розірвання ознак афіліації з РПЦ. Відповіді на це питання нам не надали.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok