Перейти до основного змісту
На Полтавщині міліють малі річки: у чому причина

На Полтавщині міліють малі річки: у чому причина

Аномально тепла зима, мале весняне водопілля та розорювання прибережно-захисних смуг негативно впливають на стан малих річок на Полтавщині. Це може призвести до їх пересихання.

Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіли заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів області Світлана Соколовська та начальниця відділу водних об’єктів установи Леся Клименко.

Малими називають річки, що мають площу водозбору менше 2 тисяч квадратних кілометрів. У межах області таких протікає 136, їхня протяжність більше 10 кілометрів.

Малі водотоки живлять великі і середні річки. Тому якщо перші пересихають або міліють, то останні отримують недостатню кількість води. Леся Клименко Суспільному розповіла:

"Малі водотоки є продуктом ландшафту і клімату. Течуть вони ярами, балками. Внаслідок безвідповідального розорювання цих схилів, фактично відбувається знищення малих водотоків та струмків. Люди не думають про майбутні покоління, люди забули, що є прибережно-захисна смуга, і неконтрольовано використовують заплаву річки".

Для малих річок прибережно-захисна смуга становить 25 метрів за умови, якщо ухил берега не перевищує 3 градуса. Якщо ухил більший, то розміри смуги подвоюються. Територіальні громади мають контролювати, щоб населення дотримувалось природо-охоронного законодавства.

"Хорошою профілактикою стану річок є весняна повінь. Але водопілля 2025-го року очікується низьким і слабовираженим. Тому що була аномально тепла погода взимку, відсутність снігових запасів. Тому станом на березень водність річок переважно становить 42―44% від норми. Найменший показник водності має Оріль ― лише 19 %", ― сказала начальниця відділу водних об’єктів Леся Клименко.
На Полтавщині міліють малі річки
Заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів області Світлана Соколовська та начальниця відділу водних об’єктів установи Леся Клименко. Суспільне Полтава

За словами фахівчині, нині екологічна ситуація на водоймах області є критичною. Водотоки замулюються, міліють, погіршується якість води. Найбільше забруднюють водні об’єкти комунальні підприємства. Очисні споруди побудовані давно, а навантаження на них значно збільшилося.

Загальна протяжність річок в області ― 5,1 тисяча кілометрів, близько половини з них потребують відновлення водності. Про це сказала заступниця начальника регіонального офісу водних ресурсів області Світлана Соколовська:

"Для покращення стану водойм потрібно проводити постійний моніторинг. Також впроваджувати заходи щодо захисту річок. Зокрема, видалення з русел наносів ґрунту, очищення від сухостою, залишків деревини, сміття".

Більше слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок