Перейти до основного змісту
Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз

Полтавська область ― п’ята в Україні за поширеністю туберкульозу серед населення. За рік захворюваність зросла на понад 4%. Більше про причини та нові формати лікування пацієнтів ― у матеріалі Суспільного до місячника боротьби з туберкульозом, який триває упродовж березня.

Що таке туберкульоз та які його симптоми

Туберкульоз ― це інфекційне захворювання, яке передається аерозольним шляхом. Лікарка-фтизіатр обласного протитуберкульозного диспансеру Олеся Краєвська Суспільному розповіла:

"Туберкульоз небезпечний тим, що ми не можемо вберегти себе, тому що ми дихаємо одним спільним повітрям і не завжди знаємо, з ким ми спілкуємось. І, на жаль, це те захворювання, коли люди не хочуть озвучувати (діагноз ― ред.), тому що воно досить стигматизоване".

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Лікарка-фтизіатр Олеся Краєвська. Суспільне Полтава

Серед основних симптомів хвороби ― кашель понад два тижні, мокротиння із прожилками крові, загальна слабкість, підвищення температури, втрата маси тіла, нічна пітливість.

"Туберкульоз ― це повністю виліковна хвороба. Вчасне виявлення ― це запорука успішного лікування", ― розповіла завідувачка консультативно-діагностичного відділення обласного протитуберкульозного диспансеру Катерина Матвієнко.

Міф про зараження туберкульозом

За словами лікарки-фтизіатра Олесі Краєвської, аби захворіти на туберкульоз, треба тривалий час контактувати із хворим у приміщенні, яке не провітрюється. Те, що можна заразитися, у магазині чи транспорті ― міф.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Плакати у протитуберкульозному диспансері. Суспільне Полтава

"Людина, яка знаходиться поряд з людиною, яка виділяє мікобактерії з цим аерозолем, щоб заразитися, має контактувати хоча б 8 годин безперервно або протягом 40 годин за тиждень", ― розповіла лікарка.

Поширеність туберкульозу на Полтавщині

За 2024-й рік у Полтавській області захворюваність на туберкульоз зросла на 4,4% порівняно з 2023-м. Показник складає 51,9 на 100 тисяч населення. Крім того, на 54% зросла захворюваність на дитячу форму туберкульозу. Про це Суспільному розповіла завідувачка консультативно-діагностичного відділення обласного протитуберкульозного диспансеру Катерина Матвієнко. За її словами, 14% усіх хворих складають військовослужбовці.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Лікар зі спеціальним обладнанням для обстеження пацієнтів. Суспільне Полтава

"Наша область посідає п'яте місце серед областей України по рівню захворюваності. З однієї сторони, звичайно, це насторожує, але з іншої сторони це показує ефективність роботи фтизіатричної служби в Полтавській області. Основною причиною зростання захворюваності залишається повномасштабне вторгнення РФ, погіршення санітарно-епідемічного благополуччя населення", ― розповіла Катерина Матвієнко.

Як лікують туберкульоз

У Полтаві працює обласний протитуберкульозний диспансер. В установі приймають пацієнтів із регіону, а також внутрішньо переміщених осіб. Із ними працюють фтизіатри, неврологи, кардіологи, урологи та інші фахівці. Окрім консультативно-діагностичного центру, у диспансері діє, зокрема, рентгенологічне відділення та клініко-діагностична лабораторія. Катерина Матвієнко Суспільному розповіла:

"Якщо у пацієнта є покази для стаціонарного лікування, ми, звичайно, людині пропонуємо стаціонарне лікування. Всі військовослужбовці мають розпочинати лікування в стаціонарних умовах, а цивільне населення має право вибору за епідпоказаннями. На перше місце виходить амбулаторне контрольоване лікування. І цей показник майже 70% для нашої області. Ще трошечки і досягнемо цільовий по Україні ― 75".

Тривалість і методи лікування туберкульозу

Для пацієнтів із туберкульозом лікування безплатне, їм надають усі необхідні препарати. Хворобу поділяють на два види: лікарсько-чутливий (який можна лікувати препаратами першого ряду ― основними) та лікарсько-стійкий (для якого необхідні інші схеми лікування), сказала Катерина Матвієнко.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Вхід у лабораторію, де проводять дослідженя на туберкульоз. Суспільне Полтава

"Лікарсько-стійкий туберкульоз раніше лікували 16, 18, 20 місяців, зараз ми маємо змогу лікувати шість місяців. Також лікарсько-чутливий туберкульоз раніше лікували шість місяців, зараз маємо змогу лікуватися чотирьохмісячними схемами", ― розповіла завідувачка консультативно-діагностичного відділення.

Стаціонарне лікування нині застосовують у виключних випадках, якщо людина має погане самопочуття і масивне виділення бактерій, сказала лікарка-фтизіатр Олеся Краєвська.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Завідувачка консультативно-діагностичного відділення Катерина Матвієнко. Суспільне Полтава

"У нас досі ходять міфи про те, що люди з туберкульозом повинні лікуватися лише в умовах стаціонару. Людина може поміщатися в стаціонарні умови на два тижні. Якщо в людини все гаразд і якщо вдома можуть забезпечити їй всі вимоги інфекційного контролю, людина з перших днів може лікуватися вдома. Якщо туберкульоз ― початкова форма і в людини немає бактеріовиділення, людина навіть допускається до роботи", ― сказала лікарка.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Консультативно-діагностичне відділення. Суспільне Полтава

Як розповіла Суспільному лікарка-фтизіатр Олеся Краєвська, під час амбулаторного лікування медики можуть контролювати прийом препаратів у кілька способів. Окрім приймання ліків безпосередньо у медзакладі, використовують також відеодзвінки онлайн із пацієнтами, офлайн відеозвітування та використання спеціального приладу ― смартбоксу, який надсилає лікарю повідомлення, коли людина дістає із нього препарати.

Історія пацієнта з туберкульозом

50-річний Сергій із Луганщини просить не показувати його обличчя і не називати прізвище. Він двічі хворів на туберкульоз, нині проживає у Полтаві. Вперше про свій діагноз дізнався 2007-го.

"Коли посадили мене в тюрму в перший раз, зробили флюрографію і сказали, що в тебе початкова стадія туберкульозу. Пітливість, температура 37,5, апетиту немає. Апатія до всього у житті, не хотілося навіть жити. У мене ВІЛ 30 років. То мене туберкульоз сильно не хвилював. ВІЛ і туберкульоз разом ― це дуже страшна штука. Тому я серйозно поставився до цього питання", ― розповів Сергій.

Нові формати лікування та міфи про зараження: що ви не знали про туберкульоз
Сергій і соцпрацівник Денис. Суспільне Полтава

Одужав чоловік після семимісячного лікування. Вдруге захворів через 12 років, за його словами, на нервовому підґрунті. Сергій Суспільному розповів:

"15 місяців пролікувався я. Мої таблетки не підходили, треба було підбирати спеціальну формулу. Це треба було робити на свободі, а я був у тюрмі. Коли звільнився, я пішов до лікаря. Зараз я закінчую лікування вже. Набагато краще стало, зараз у мене апетит є. І якось, знаєте, захотілося жити".

Соціальний супровід пацієнтів

Сергій та інші люди з туберкульозом мають змогу отримувати соціальну допомогу та супровід. Ці послуги надають, зокрема, працівники благодійної організації "Світло Надії" у Полтаві. Соцпрацівник Денис Пусан Суспільному розповів:

"Клієнт отримує консультації соціального працівника на різноманітні теми, які пов'язані саме з туберкульозом: здоровий спосіб життя, прихильність до лікування, побічні дії, що треба, що краще робити, що краще не робити при лікуванні. Також ми видаємо продуктові сертифікати раз на місяць для більш якісного харчування. Залучаємо різних фахівців, якщо це потрібно, психологів, юристів, лікаря-інфекціоніста, якщо при потребі".

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок