У Полтаві влаштували акцію протесту, аби скасувати тарифи на деякі комунальні послуги. Зокрема, йдеться про плату за транспортування газу, а також повернення пільгового тарифу на електроенергію. Про це Суспільному розповів співорганізатор акції Роман Стегній. За його словами, якщо вимоги учасників не виконають, вони ще раз зберуться біля обласної адміністрації.
Із закликами та плакатами біля обласної адміністрації зібралися полтавці та жителі регіону. Вони вимагають скасувати тарифи на комунальні послуги. Зокрема, на нові тарифи за газ та його транспортування, а також повернути пільговий тариф на електроенергію. Узяти участь в акції із Зіньківського району приїхала 56-річна Олена Устенко.
"Найменше, що ми платимо, – це 3 500 гривень. Так ми економимо. У нас у хаті 17 градусів тепла. Близько 4 000 гривень ми платимо, а отримуємо ми пенсії 3 000 гривень. Ми ще беремо кредит. Щоб не відключили нам газ", − каже учасниця акції Олена Устенко.

"Я хочу, щоб оцей розподіл газу скасували. Я платив 3,67 гривень за розподіл газу в 2020 році. А зараз нарахували 8 чи 10 гривень. За квитанцію я сплачую 15 гривень. Це нормально за газ платити менше, ніж за квитанцію?", − говорить учасник акції Володимир Герасименко.
76-річна полтавка Ганна Петрівна отримує пенсію більше трьох тисяч гривень. А за комунальні послуги взимку віддає чотири тисячі.
"За перше півріччя хтось вигадав ціну – 1,14 гривень, за друге – 1,31 гривень. З 1 січня – 2,31 чи 2,39 гривень. Для чого? Що входить до цієї ціни? Те ж саме стосується ціни за електроенергію. Була ціна за кубометр газу раніше. Ніхто не казав за розподіл газу. Вона входила в ціну газу", − каже учасниця акції Ганна Метрофанова.

Нові ціни за комунальні послуги учасники акції називають "тарифним геноцидом". Тому свої вимоги у формі звернення хочуть передати голові обласної адміністрації та обласної ради.
"Поставити і проголосувати за питання про ціноутворення газу власного видобутку, відновити пільгові 100 кіловат для населення. Це стосується електромереж. Скасувати повністю тариф за транспортування газу", − говорить співорганізатор акції Роман Стегній.
Голови обласної ради та адміністрації до учасників акції не виходять. Тоді ж люди безуспішно намагаються потрапити до будівлі ОДА. Згодом деяким пропонують зайти. На що вони не погоджуються.

"Повністю регулювання та встановлення тарифів здійснюється на рівні НКРЄКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – ред.). Тобто обласна державна адміністрація залучається до участі у цьому процесі лише на етапі громадських обговорень, де ми можемо висловити свої заперечення або незгоду з розрахунками зазначених тарифів. Але це право дорадчого органу без вирішального голосу. Тобто ці пропозиції можуть брати до уваги або не брати. Обласна адміністрація завжди доєднується до цього обговорення і зазначає, що будь-яке підвищення тарифів ставить під загрозу інтереси жителів регіону", − каже заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков.

Натомість учасники акції перекривають дорогу на центральній вулиці міста. А далі знову повертаються до обласної адміністрації та намагаються потрапити всередину. Відтак деяких полтавців пускають у будівлю. Звідти вони повертаються за 20 хвилин. А за ними до людей виходять і заступники голови обласної ради.
"Ще 29 грудня Полтавська обласна рада звернулася до Кабінету міністрів та до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо зниження тарифів. Зараз це їхня компетенція. Це не компетенція обласної ради чи обласної адміністрації. Це компетенція Кабінету міністрів і даної комісії, яка підпорядковується Кабінету міністрів", − говорить заступник голови обласної ради Олександр Лемешко.

За словами співорганізатора акції Романа Стегнія, якщо обласна влада не вплине на тарифи, вони зберуться ще раз 18 січня.
За словами речника обласної поліції Юрія Сулаєва, на сьогоднішню акцію протесту прийшли близько трьох сотень людей. За даними співорганізатора заходу Романа Стегнія – до пів тисячі.
Це друга така акція біля обласної адміністрації. Минулого разу її влаштували у суботу, 9 січня.
Нагадаємо, із 1 січня 2021 підвищили тарифи на розподіл газу. Зросла ціна і на сам газ для побутових споживачів приблизно на 14 %. Це без урахування вартості доставки. Крім того уряд скасував пільговий тариф на електроенергію. Було 90 копійок за перші 100 кіловат, а з 1 січня діє фіксована ціна - 1 гривня 68 копійок за кіловат.