Перейти до основного змісту
Галузь свинарства на Полтавщині: які загрози для агрофірм та селян

Галузь свинарства на Полтавщині: які загрози для агрофірм та селян

У Полтавські області африканська чума свиней – одна з основних причин, яка негативно впливає на галузь свинарства. Також негативно впливає і війна. Потерпають від цього, як великі агрофірми, так і селяни. Що чекає на галузь у найближчому майбутньому та як боротися з АЧС, у матеріалі Суспільного.

Що загрожує галузі свинарства

У червні 2024 року директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак заявив: галузь свинарства в Україні активно розвивається, поголів’я свиней можна збільшити за короткий час, ціни на корм нижче світових, а вартість м'яса на міжнародних ринках зростає. Тож приріст внутрішнього виробництва свинини дозволяє зменшувати обсяги ввезення цього м'яса з-за кордону.

Проте за словами директора полтавського Інституту свинарства і агропромислового виробництва Олександра Церенюка, на Полтавщині. Як і в Україні, ця галузь проживає не найкращі часи. Основні причини – африканська чума свиней та бойові дії в Україні.

"Ті господарства, які перебувають біля кордону, у тих областях, у яких відбуваються активні бойові дії, вони, звісно, що постраждали. І багато з тих господарств припинила взагалі своє існування. А другий чинник, який впливає на галузь, -- це африканська чума свиней. Починаючи з осені минулого року, збільшилась кількість випадків по африканській чумі свиней, і це завдає шкоду не тільки промисловим підприємствам, а і великим домогосподарством, де отримують свиней", — зазначив Олександр Церенюк.

Кількість неблагополучних пунктів на Полтавщині, де зафіксували випадки африканської чуми свиней 2024-го року зросла втричі. Для порівняння, 2020-го - 2, 2021-2022 роки жодного, 2023-го -3, а вже цьогоріч - 9. І впливає на це не один чинник.

Галузь свинарства на Полтавщині: які загрози для агрофірм та селян
Інформація щодо кількості неблагополучних пунктів по АЧС. Суспільне Полтава

Чим небезпечна африканська чума свиней

Африканська чума свиней ― це вірусна хвороба. Для людей вона не несе небезпеки, а для свиней є летальною. Ліків та вакцини від захворювання в Україні немає, тому важливо не допускати його поширення. Про це Суспільному розповів старший науковий співробітник Інституту свинарства і агропромислового виробництва Андрій Курман.

"Навіть ті тварини, яких ви вилікуєте, або які виживуть, хоча летальність до 95% від цієї хвороби, до кінця свого життя залишаються вірусоносіями і розсівають вірус. Тобто наче видужала, перемістили у нормальне стадо, здорове стадо, і пішов по новій розвиток цієї хвороби в цьому стаді. Тому щодо лікування ніяких ні хіміотерапевтичних, ні інших методів не існує".

Симптоми АЧС

За інформацією Держпродспоживслужби у Полтавській області, про вірус АЧС можуть свідчити такі симптоми.

  • раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;
  • підвищення температури тіла до 40-42°C;
  • зниження апетиту, в’ялість, швидка втомлюваність, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку;
  • ядуха, кашель, блювота, діарея, частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок, можливі аборти у самок;
  • червонувато-фіолетові плями на череві, підгрудку, мошонці, вухах, п’ятачку та кінцівках.

У разі їх виявлення, варто звернутися до ветлікарів.

Відшкодування за вилучене хворе поголів’я

За вилучених хворих свиней можна отримати відшкодування. Але для цього потрібно одразу сповістити до установи, не різати поголів’я самостійно, розповіла Суспільному начальниця відділу організації протиепізоотичної роботи Наталія Карпенко.

"Уже проводили відшкодування у селі Трудовик Кременчуцького району. Власники хворих свиней, яких утилізували, вони отримали з держбюджету відшкодування за цих вилучених свиней. В останньому пункті, який в нас у селі Миловидівка, також вже підготовлений весь пакет документів для того, щоб подати у Держпродспоживслужбу України матеріали для відшкодування. У нас в області це достатньо хороша ціна. Мабуть, близько 60 гривень за кілограм живої ваги".

Вакцинація від АЧС

До цього часу в Україні немає зареєстрованої вакцини від АЧС. Як повідомляє асоціація "М’ясної галузі", цьогоріч Україна, вслід за Румунією, подала заявку на реєстрацію в'єтнамської вакцини від африканської чуми свиней. Та за ініціативи асоціації "Свинарі України" вакцину не зареєстрували попри надані відповідні дослідження в’єтнамською стороною.

"Кандидат вакцини проти АЧС в’єтнамського виробництва (AVAC Vietnam Joint Stock Corporation), який прагнуть зареєструвати в Україні, не має сьогодні підтвердженого статусу безпечного продукту і несе потенційні ризики погіршення епізоотичної ситуації у країні", — йдеться у заяві АСУ.

Ціна на свинину

Попри АЧС та інші проблеми, свинина не зросла стрімко у вартості.Асоціація «Свинарі України», повідомила кілька днів тому, що у жовтні середня ціна на охолоджені свинячі напівфабрикати дісталася найвищої позначки минулого року, яку фіксували у вересні 2023-го. Основний „ціновий удар” у здороженні при цьому на себе беруть преміальні частини — вирізка, корейка, стейк та ошийок.

Ціни на корм, транспортні витрати та енергоносії в ціні зросли. Тому виробникам нині не вигідно продавати продукцію за старими цінами.

Як боротися із падінням галузі свинарства

На сайті "Агрополітика" експерти заявляють, що потрібні наступні рішення:

  1. вакцинація поголів'я від АЧС;
  2. постійний моніторинг цін;
  3. пошук дешевої сировини для підготовки кормів;
  4. впровадження біопаливної генерації на власній сировині в умовах відключень електроенергії;
  5. використання гною свиней як добрив.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції

На початок