У лісових угіддях Полтавщини розкидатимуть приманки з вакциною проти сказу. Охопити планують площу у понад 20 тисяч квадратних кілометрів.
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіла начальниця відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби Полтавщини Наталія Карпенко.
518 230 доз пероральної вакцини розкладуть понад 700 сформованих бригад в області. До їх складу входять працівники ветеринарної медицини, лісівники, а в тих районах, де бракує людей, доєднаються і представники органів місцевого самоврядування.
До початку повномасштабної війни приманки з вакциною на території лісових угідь розкидали за допомогою літаків. Це давало можливість охопити важкодоступні місця. 2022-го імунізацію взагалі не проводили. Другий рік поспіль вакцину розкладають вручну, і вперше у 2024 році пероральну імунізацію роблять двічі на рік – весною і восени, як і потрібно згідно з методичними рекомендаціями.
Заборона на полювання, а також велика міграція лисиці червоної на Полтавщину з тих регіонів, де ведуться активні бойові дії, призвели до збільшення її чисельності. В області щільність лисиці червоної становить 2, 2 голови на тисячу гектарів. При нормі 0,5-1, додала фахівчиня.
Нині дуже багато лисиць у покинутих домівках, по лісосмугах, вони підходять до населених пунктів, де можна знайти собі їжу. Тому вручну вакцину можна розкласти на узбіччях доріг, біля полів, поблизу населених пунктів, чого за допомогою літака не зробиш. Крім того, нам лісівники розповідають, де може бути більше лисиці, де її нори, і там бригади розкладають вакцину.
Приманка має розмір сірникової коробки, зверху м’ясокісткове борошно, а всередині – блістер з вакциною. Коли лисиця капсулу прокушує, вакцина потрапляє їй на зуби, і таким чином формується імунітет. У місцях розкладання приманок на четверту, восьму і п’ятнадцяту добу фахівці ветеринарної медицини здійснюють контроль за їх споживанням. Вони перевіряють, чи з’їдена капсула з вакциною, чи ні.
В області значно збільшилася кількість неблагополучних пунктів. З початку їх виявлено 38, де захворіло і загинуло від сказу 45 тварин. Є серед них велика і дрібна рогата худоба,дикі тварини, але більшість собаки і коти. Вони або безпритульні, або ті, яких люди взяли з вулиці додому і вчасно не вакцинували проти сказу. Тому закликаю власників домашніх тварин робити їм щеплення, починаючи з трьохмісячного віку.
За відсутності опадів кампанію з імунізації проти сказу диких м’ясоїдних тварин планують завершити 20 жовтня. Приманки розкладатимуть і у вихідні дні.
Вакцина вітчизняного виробництва, придбана за кошти із державного бюджету. Доставляють її рефрижераторами із холодильною установкою для правильного зберігання.
Більше слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok