Нова експозиція в музеї історії Полтавської битви змінить хід історії, вважає дослідниця Марина Траттнер. Її спільний проєкт з полтавськими істориками презентували 26 вересня в музеї історії Полтавської битви.
Про це вона розповіла в інтерв’ю Суспільному.
"Я досліджувала інформацію, яка стосувалась моєї родини. Потім я знайшла документи, які стосувались історії України – це призвело до співпраці з держархівом Швеції та інших країн, а також ми додали до нашої роботи українських істориків, більша частина з яких зараз звільняє Україну від окупантів".
Документи виявили кілька років тому. Весь цей час шведські історики, архіваріуси та перекладачі з різних мов займались перекладом та співставленням знайдених документів. Далі докази відцифрували та передали до музею історії Полтавської битви.
Що нового з’явилося в експозиції у музеї Полтавської битви у Полтаві. Суспільне Полтава
"Ми не знали майже нічого про цю Прутську битву. А вона винесла на поверхню тисячі документів, які зберігаються як у Швеціїї, так і в інших країнах. Наші історики не досліджували цю тему тому, що вона була заборонена. А потім непопулярна серед українських істориків і у них не вистачало матеріалів", — говорить дослідниця.
За даними російських архівів, Прутська битва закінчилася перемогою Петра І, але цей факт спростовують шведські документи, розповіла Марина Траттнер.
"Петро І тоді погодився на дуже принизливі умови для Московії, тому що це повертало їх у той стан, у якому була вся країна до 1699-го року. І як тільки він отримав провіант для своєї армії і конвой і виїхав з оточення, він наказав своїм підлеглим повідомити уряди інших країн про свою "тріумфальну" перемогу над турками. Це вони вже тоді робили із програшу – перемогу".
За словами дослідниці, знайдені у Швеції документи, змінять історію Полтавської битви.
"Московія протягом багатьох століть нападала на сусідні країни і переписувала їхню історію в тому числі і нашу. У них досі зберіглась глобальна мережа впливу на інтелектуалів і на населення людей в інших країнах. І ми маємо об’єднати наші зусилля і звільнити весь світ від російської пропаганди. Кожен музей, який має експонати, які популяризують російську версію історії – має змінити свої експозиції. Представники музеїв як в Україні, так і за кордоном, мають почати співпрацювати з українськими істориками і звільнити свої експозиції від російських наративів"
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok