У вересні на Полтавщині виникло дві масштабних лісових пожежі, а також одна на сміттєзвалищі біля обласного центру. Під час горіння виділяються шкідливі речовини, а ще вогонь знищує рослини та живі організми.
Про це Суспільному розповів завідувач кафедри екології Полтавського аграрного університету Павло Писаренко. Під час горіння у повітря виділяються шкідливі речовини, які негативно впливають на дихальну систему людини.
"По-перше, це сажа, це порошкоподібні речовини. Вони є дрібні, середні і великі. Великі забивають систему дихання, легені. Під час горіння виділяється дуже негативний елемент ― бензопірен. Для прикладу, якщо краплю бензопірену крапнути на шкіру, то у цьому місці буде 100% онкозахворювання. Це дуже шкідлива речовина, яка викликає онко", ― сказав Павло Писаренко.
Зі слів еколога, якщо постійно жити у задимленні, то також є ризик виникнення онкологічних захворювань дихальних шляхів:
"Виділяється також чадний газ, він викликає ядуху, паралізує дихальну систему. Виділяється вуглекислий газ, виділяються оксиди азоту, оксиди сірки. Якщо ці елементи проникають у легені, то вони спричиняють негативні наслідки ― різноманітні хвороби легень. Це викликає і отруєння, і хвороби".
За словами пульмонологині обласної лікарні Тетяни Волошиної, перебування поблизу згарища й у місцях задимлення може викликати захворювання дихальних шляхів. Лікарка розповіла:
"Дим спочатку потрапляє у верхні дихальні шляхи, іде подразнення носових шляхів, глотки, гортані. Виникає кашель, подразнення у горлі. А якщо далі опускається у нижні дихальні шляхи, тоді вже трахеїти, бронхіти можуть бути. Це також може мати і віддалені наслідки на організм".
Особливо небезпечно перебувати поблизу осередків горіння та пожеж людям, які мають хронічні захворювання дихальних шляхів, сказала Тетяна Волошина:
"Це, безумовно, буде погіршувати їхній стан. Тому треба уникати перебування поблизу згарища і диму. Якщо уникнути не можна, то обов’язково вдягати захисні респіратори чи маски. Якщо ніякого захисту немає, то можна дихати через вологий рушник. Але краще в таких місцях не бувати".
Окрім негативного впливу на організм людини, вогонь знищує й екосистему та зменшує біорізноманіття в цілому, розповів еколог Павло Писаренко.
"Вигорає середовище, вигорають оселі комах, тварин, птахів і самі вони гинуть. Ті, що більші, ― можуть втекти, а менші не встигнуть. Найбільша шкода, що рослини знищуються ― трава, кущі, дерева, потрібен час на їхнє відновлення. Трава відновиться на наступний рік, дерева ― через 5―10 років. Ліс ― 20, 25 років".
Що відомо про масштабні пожежі на Полтавщині
У Новосанжарській громаді загорівся лісовий масив. Гасити вогонь розпочали 15 вересня 2024-го. Він охопив понад 700 гектарів. Лісова пожежа у Новосанжарській громаді на Полтавщині охопила навколишні села. Станом на 17 вересня із чотирьох сіл громади евакуювали понад 50 людей. Про це Суспільному розповідала речниця рятувальників Полтавщини Світлана Рибалко. Зокрема, у Балівці згоріли близько 20 будинків. Постраждало і сусіднє село Собківка.
17 вересня у Великорублівській громаді почали гасити хвойну лісову підстилку приблизно на 15 гектарах.
15 вересня близько 18:50 у селі Макухівка сталося загоряння полігону твердих побутових відходів. Знищено сміття на площі понад 1 гектар. Локалізували пожежу рятувальники 16 вересня, а ліквідували ― 19 вересня.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok