У Полтаві ветеран Максим Вареник за грантові гроші відкрив кав’ярню. 400 тисяч гривень на це отримав у рамках проєкту “Реінтеграція ветеранів та ветеранок війни через створення освітніх можливостей”. Його бізнес-план став одним з 25 проєктів, які перемогли.
Про це Суспільному розповіла керівниця проєкту “Реінтеграція ветеранів та ветеранок війни через створення освітніх можливостей” Лілія Матвійчук.
Як розповіла керівниця проєкту “Реінтеграція ветеранів та ветеранок війни через створення освітніх можливостей” Лілія Матвійчук, гранти на розвиток власної справи отримали вісім підприємців з Полтави.
Ветеран Максим Вареник відкрив кав’ярню у центрі Полтави. Заклад працює чотири місяці.
"Ідея з'явилася давно, ще коли служив у Збройних силах. Дуже хотів відкрити власну справу, особливо пекарню. Мені завжди подобалося працювати з тістом, випікати торти, десерти, адже моя мама була кондитером, пекла торти", — пояснив власник кав’ярні Максим Вареник.
Заклад чоловік планував відкрити чотири роки. Зробив це, зокрема, за грантові гроші. Їх надали у рамках проєкту “Реінтеграція ветеранів та ветеранок війни через створення освітніх можливостей”. Бізнес-план Максима був одним з 25, які перемогли у конкурсі.
"Мабуть, два місяці ми це все писали, відправляли, писали, поправляли. І в результаті прийшов лист, що виграли грант. На відкриття власної справи надавали до 400 тисяч гривень.Там або техніка, ремонт і часткове покриття витрат, зокрема оренда. Оренда в центрі доволі недешева. І закупка техніки: кавомашина, холодильне обладнання. Під час війни в ціні все дуже скакнуло", — поділився Максим Вареник.
Із моменту схвалення заявки на грант до відкриття минуло близько пів року, розповів Максим.
"Тяжко знайти приміщення в гарному місці і найти персонал, робітників. От зараз щось дуже з цим проблеми. Приміщення – дуже ціна висока, особливо це якщо проїздні місця, прохідні. Дружина по кольорам в голові рисувала, малювала. Старалися своїми руками, щоб бюджет трошки зекономити", — розповів власник кав’ярні.
"Поки що кава у нас тільки класична, холодні напої, ми ще в стадії розробки ще розроблюємо, будуть і авторські напої. Буде сезонне меню холодне, поки ще немає авторських (напоїв – ред.). Більше приходять на обід, бо в нас є багато солоної випічки, тому більше в обід в нас йде. Приблизно чоловік, можливо 50, потроху, в нас кожен день трошки більше, більше, більше, бо реклама, розвиваємося, щось додаємо, тому достатньо поки що", — розповіла бариста Ірина Уварова.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok