У Полтаві протягом 7-10 вересня відбувся фестиваль соціального театру. Під час події вперше показували вистави за п’єсами сучасних драматургів з усієї України. Напередодні фестивалю журналісти Суспільного поспілкувалися із його директоркою, керівницею Театру сучасного діалогу та драматургинею із Полтави Іриною Гарець.
Ірина Гарець із Полтави — українська драматургиня, засновниця порталу UkrDramaHub і конкурсу драматургії "Липневий мед", а також керівниця Театру сучасного діалогу. Вона почала працювати у театральній сфері з 2011-го.
"Я бачу погіршення ситуації саме з молодіжним незалежним сектором. Театр Гоголя і Театр ляльок (у Полтаві — ред.), як стояли, так і стоять. Якщо прослідкувати афіші, бачимо, що змін там відбулося не так багато. А незалежний сектор — наприклад, 2015-го року, навколо нас було шість-сім театральних колективів, які до нас доєдналися. Наразі два, можливо, або один, той що я знаю, це "Малафея". Решту молодіжних колективів я не бачу", — розповіла керівниця Театру сучасного діалогу Ірина Гарець.
Як розповіла драматургиня, крім Театру сучасного діалогу, який нині діє, раніше у Полтаві були, зокрема, театри "Anastasis", "І по всьому", колектив "Під сходами"№, Полтавська театральна лабораторія. Нині вони розпалися. Для функціонування незалежного театру завжди потрібно залучати грантові гроші.
"Каменем спотикання для мене були якраз відсутність приміщення, відсутність фінансування. Бо кожну виставу, яку ми робили з Театром сучасного діалогу, це була якась історія про грант. Тобто ми знаходили самі гроші, доводили грантодавцю доцільність нашої роботи і звітували до копійки. Жодної якоїсь підтримки в нас не було", — додала Ірина Гарець.
Протягом 7-10 вересня у Полтаві відбувся фестиваль соціального театру, під час якого були обговорення, дискусійні панелі, майстер-класи, а також вперше показували вистави за п’єсами сучасних драматургів з усієї України.
"Теми дуже різні, але в основному це те, що відбувається у вас за вікном, те, що ви бачите. Це і війна, це і проблема з переселенням, це і проблема з родинами загиблих, це проблеми та потреби військових, цивільних, дітей, підлітків".
За словами Ірини Гарець, нині, попри війну, театр має великий попит, а на деякі вистави складно купити квитки, так як їх швидко розбирають.
"Люди потребують не тільки розваги, а і якогось розумного дозвілля, потребують побачити на сцені щось, що вони не бачать зараз у своєму житті, або навпаки, те, що вони не можуть зараз відрефлексувати, осягнути. Мені дивно, що багато державних театрів просто це не підхоплює. Незалежний сектор — він як впахував, вибачте, з 2014-го року на соціальні тематики, так і досі впахує", — додала драматургиня.
Ірина також є співзасновницею "Театру драматургів" у Києві, один з проєктів якого — "Театр ветеранів". В останньому п’єси пишуть та грають на сцені ветерани війни. Такий театр хочуть заснувати і в Полтаві.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok