В екопарку у селі Ковалівка на Полтавщині від початку повномасштабної війни прихистили понад 2 тисячі тварин, яких евакуювали з-під російських обстрілів. Частину з них уже повернули у попередні місця проживання, а деякі лишаються на Полтавщині. За ними доглядають та допомагають адаптуватися до нових умов.
Про це Суспільному розповів директор екопарку у Ковалівці Андрій Тиванюк.
Харків’янин Андрій Тиванюк після початку повномасштабної війни мешкає на Полтавщині. Він директор місцевого екопарку, де приймають евакуйованих із-під обстрілів тварин.
"Це такі кенгуру, яких привезли з "Фельдман Екопарку" після прильоту в їхнє житло. Коли евакуйовували "Фельдман Екопарк", ми були у "сірій зоні". Тобто сам екопарку перебував між "нулем" нашим і "нулем" російським. Шістьох вбило там, ще декількох хлопців поранило. Кожні 20–30 секунд якісь прильоти, ти постійно лежиш на землі. Але ще додавалося те, коли ми вивозили хижаків. Не всі тваринки в наркоз до кінця лягали. Тому що стрес, тому що вода", — розповів директор екопарку Андрій Тиванюк.
Евакуацію тварин почали приблизно через тиждень після початку повномасштабного вторгнення РФ. Із Харкова вона тривала близько пів року, час від часу тварин привозять і досі.
Валентина Ігнаточкіна на місці приймала евакуйованих тварин та допомагала з адаптацією.
"Я завідую сектором приматів. Це мавпочки називаються свинохвостий або лапундер. Це евакуйовані з "Фельдман Екопарку". Привезли їх на початку війни, десь у березні. Стан у них був, звісно, важкуватий, стресовий. Але потихеньку, потихеньку ми вичухалися з цього стану. Як бачите, зараз вони почувають себе дуже прекрасно", — продовжила працівниця екопарку Валентина Ігнаточкіна.
"Ось ему, які були привезені з-під Харкова, які були обпалені. Як бачите, нічого не залишилося від тих ран. Після прильоту один був повністю обгорілий. І люди намазували повністю цього птаха цими всіма кремами, бо шкіри не було, але зараз все добре з ним", — додав директор екопарку Андрій Тиванюк.
Харківщина ― регіон, з якого привезли найбільше тварин. Також в екопарку приймали звірів із Херсонщини, Запорізької та Донецької областей. Загалом ― близько 2 тисяч особин.
"Зараз їх набагато менше. Тому що деякі міста, які, так би мовити, стали більш-менш спокійніші. Ми багато повернули вже тварин, але якісь приїжджають, якісь від’їжджають. На даний момент десь біля 50 особин. Тут треба віддати належне працівникам, які робили вдень і вночі клітки. Вони зробили за тиждень те, що мали робити за пів року. І всіх прийняли", — продовжив директор екопарку Андрій Тиванюк.
"На початку було дуже важко, бувало і без вихідних, і ночами з ними, тому що тваринки прибували. Говориш із ними потихеньку. Якщо до них проявляєш любов, турботу, то вони адаптуються швидко", — розповіла працівниця екопарку Валентина Ігнаточкіна.
"Коли ти бачиш, що ця тваринка залежить тільки від тебе, то не було ніякого там відволікання і якихось терезів сумніву. Деякі були поранені, але вони розуміли все. Коли їх евакуювали, вони вели себе з розумінням. Бачите, лежать всі, їдять і кайфують на сонечку. Все у них добре. Тому життя продовжується", — додав директор екопарку.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok