Перейти до основного змісту
Об’єднання "Історії України" та "Всесвітньої історії" в один предмет: як це бачать полтавські фахівці

Об’єднання "Історії України" та "Всесвітньої історії" в один предмет: як це бачать полтавські фахівці

Міністерство освіти і науки України планує реформувати вивчення історії у школах. Пропонує об’єднати "Історію України" та "Всесвітню історію" в один предмет. Відповідний наказ підписав міністр освіти Оксен Лісовий 30 липня цього року. Документ затверджує "концептуальні засади реформування історичної освіти в системі загальної середньої освіти".

10 серпня на своїй Facebook-сторінці міністр освіти Оксен Лісовий пояснив: новий предмет під назвою "Історія: Україна і світ" або ж "Історія України і світу" буде "україноцентричним" та формуватиме "українську ідентичність у дітей".

"Міністерство освіти і команда визначних істориків України будуть працювати над дорожньою картою і уже визначати програми, підручники до цього документу. Є уже модельні програми для 5-го, 6-го класу, де вчитель обирає інтегрований курс єдиний, то, мабуть, уже починаючи з 8-го чи 7-го класу буде йти розробка цього єдиного курсу і робота над навчальними програмами і підручниками", — розповіла консультантка центру професійного розвитку педпрацівників Наталія Горпинченко.

Об’єднання "Історії України" та "Всесвітньої історії" в один предмет: як це бачать полтавські фахівці
Консультантка центру професійного розвитку педпрацівників Наталія Горпинченко. Суспільне Полтава

За словами Наталії Горпинченко, об’єднання предметів в один усуне дублювання дат та подій. А поєднувати, порівнювати та співставляти історію України зі всесвітньою історією стане простіше.

"Більша частина матеріалу у курсі з історії України. Це не менше 2/3 всього масиву", — пояснила Наталія Горпинченко.

Вчителька історії полтавського ліцею Наталія Охріменко вже працює з інтегрованим курсом. За її словами, обирати підручники вчителі можуть самостійно.

"У ліцеї, де я працюю, у нас була модельна така програма всесвітньої історії та історії України, інтегрований курс для 6-го класу, але минулого року ми обрали інтегрований курс «Україна і світ. Вступ до історії та громадянської освіти». Ця інтеграція дає можливість учням осмислювати роль України в історії, у всесвітній історії. Тема: «Конституція, закон і демократія». Ми дітям говоримо про закони Лікурга, про Афінську демократію Перікла, «Салічну Правду», але тут ми говоримо і про «Руську правду» Ярослава Мудрого. Даємо довідкову інформацію про конституцію Пилипа Орлика, конституцію УНР і про конституцію незалежної України", — повідомила вчителька історії ліцею № 17 "Інтелект" Наталія Охріменко.

Об’єднання "Історії України" та "Всесвітньої історії" в один предмет: як це бачать полтавські фахівці
Вчителька історії Наталія Охріменко. Суспільне Полтава

Тим часом деякі науковці, викладачі та вчителі почали збирати у мережі підписи під зверненням щодо неприпустимості об'єднання в один предмет шкільної "Історії України" та "Всесвітньої історії". Лист на ім'я міністра освіти Оксена Лісового є відкритим до підписання, у тому числі й батьками школярів. Хто ініціював це звернення – у тексті не йдеться. Противники злиття двох предметів побоюються, зокрема, що "Україна постане виключно як додаток до історії сусідніх держав та стане інструментом їхньої політики". А сама ідея інтеграції "підриває державність зсередини". Підписали звернення вже понад пів тисячі осіб.

"Історію треба вивчати глибше, ширше, у більшому обсязі. Сьогодні якраз у тому числі в академічних науковців, які причетні до написання підручників і так далі, є побоювання, що історичний матеріал, який стосується історії України, він буде поступатись матеріалу зі всесвітньої історії. Є побоювання того, що «історія України» знову буде відсунута на другий план, втратить свою пріоритетність", — розповіла докторка історичних наук, професорка педуніверситету Людмила Бабенко.

За словами Людмили Бабенко, найбільша відповідальність такого нововведення – на вчителях. Саме вони мають на високому рівні володіти теоретичними знаннями х двох предметів та вміти логічно поєднувати їх між собою.

"Добре це чи погано, дати відповідь на це питання можна лише після того, як вчителі набудуть певного досвіду. Такий інтегрований підхід передбачає величезну відповідальність вчителя історії, який буде ці предмети викладати. Ми спізнились з налагодженням системи українського виховання саме через історичні знання. Всього, що формує образ українця, ми з цим спізнились от наскільки років, скільки років нашій незалежності", — додала Людмила Бабенко.

А щоб наздоганяти, потрібно друкувати нові підручники, а вчителям допомагати методичними матеріалами. Скільки років потрібно на реформування історичної освіти – поки невідомо.

"Пропонується, на думку укладачів цієї програми, логічне розташування відповідних тем з всесвітньої історії і історії України, коли або одна випереджає іншу або навпаки. Не можна історію України вивчати відірвано від всесвітньої історії. І перш ніж дитина зрозуміє, як і чому виникла держава Київська Русь, наприклад, в епоху Середньовіччя, їй би треба було б розуміти, а що в цей час відбувалось у сусідніх країнах, як ішов процес державотворення і творення централізованих держав у західній Європі. Пропозиція загалом слушна", — зауважила докторка історичних наук, професорка педуніверситету Людмила Бабенко.

"Вчитель може більше з дітьми проводити якісь ігрові інтерактивні моменти, які саме допомагають дітям запам’ятовувати цей історичний матеріал. Ти не витрачаєш так багато часу на шкільну документацію, тому що коли було два предмети, окремо заводилась сторінка в журналі на «Всесвітню історію», окремо сторінка на «Історію України». Наша держава зараз перебуває в такому історичному періоді, коли дійсно нам потрібно формувати громадянську відповідальність у дітей, починаючи ще з молодшого шкільного віку. Хто я? Я українець, і моя історія є всередині світу. Зрозуміти місце України в світі", — розповіла вчителька історії ліцею № 17 "Інтелект" Наталія Охріменко.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції

На початок