Перейти до основного змісту
"Я забула, що я мисткиня": Роксолана Дудка із Полтави розповіла, як війна впливає на творчість

"Я забула, що я мисткиня": Роксолана Дудка із Полтави розповіла, як війна впливає на творчість

Роксолана Дудка – мультидисциплінарна мисткиня із Полтави. Із 2014 року почала працювати з аналоговими видами мистецтва. Спочатку був живопис, де зображала казкових істот, кераміка, пластика. Нині це більш сучасні жанри - віртуальна доповнена реальність, відео, артінсталяції.

Про це Роксолана Дудка розповіла Суспільному.

Я продовжую працювати. Єдине, що об'єднує цю всю історію з 2014 року, — це те, що я обрала для себе тему дослідження ідентичності і ідентифікації, я їх приношу від аналогових медіа (роботи з малярством і керамікою), до сучасних медіа і роботи з концептуальним мистецтвом, просто залучаючи більше медіа і мистецький інструментарій.
"Я забула, що я мисткиня": Роксолана Дудка із Полтави розповіла, як війна впливає на творчість
Мисткиня Роксолана Дудка. Суспільне Полтава

На творчість мисткині нині вливають події в Україні. Від початку повномасштабного вторгнення створювати свої роботи вона не могла. Згадує, що від нервових зривів спочатку рятувало волонтерство.

Я забула, що я мисткиня взагалі. Потім через якийсь проміжок часу я зрозуміла, що це той інструмент, який може допомагати збирати кошти, залучати людей до волонтерства, підтримувати дух. По всій Полтаві були розміщені мої сіті-лайт і борди. Я створила композиції і цитати видатних людей, яких я брала. І, відповідно, я дещо поверталася до декоративного малярства і до своїх казкових, життєствердних образів. Але це були розписані військові снаряди. Все було більше для зборів, для чогось. Тобто була якась функція у мистецтві, я не створювала мистецтво заради мистецтва.

У червні 2022-го був фотодокументальний проєкт «Незламна». Створювала його мисткиня на території звільненої Київської області. Далі проєкт "Біль" — автомат Калашникова у реальному розмірі, створений з пігулок. Проєкт "Дисоціація", де мисткиня задіяла артефакти, які їй передали військові з передової.

І зараз цей проєкт "Білим по білому", де я ніби частково повертаюся до тої відправної точки, з чого я починала це все. Дослідження знаків і символів у народному мистецтві. Але знову-таки, я залучаю інший інструментарій, інший матеріал, інші методи роботи з мистецтвом. Цей проект настільки великий, тобто, він об'ємний по сенсах і по цінностям, по ресурсам вкладеним у нього, у реалізацію. Тут мої малюнки, тут фото - документальний проєкт, інсталяція, робота з концепціями, відеоарт, штучний інтелект.

Нині мистецтво, розповіла Роксолана Дудка, допомагає пережити події, що пов’язані з повномасштабною війною.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок