На Полтавщині у селі Розсошенці люди чотири роки не можуть заселитися до своїх квартир у новобудові. Будинок мали здати в експлуатацію 2020-го, та зробити цього не змогли, бо в забудовника не вистачило грошей прокласти мережі, встановити ліфти та облаштувати фасад.
Про це розповів Суспільному директор підприємства ТОВ "Полтавський домобудівельний комбінат" Віктор Яковенко.
Родина Владислава Жолонко 2021-го року придбала квартиру у новобудові села Розсошенці біля Полтави. Заселитися у своє житло сім’я не може, бо будинок досі не здали в експлуатацію
"Така доля, з’явилася дитина, я розраховував, що квартиру здадуть хоча б у період того року, я думав, що зроблю ремонт і ми вже з дитиною з пологового прийдемо у свою квартиру. Дитині ось через пів місяця буде рік, а ми так і живемо на квартирі орендованій", — продовжив власник квартири у новобудові Владислав Жолонко.
Здати новобудову в експлуатацію мали ще чотири роки тому, однак досі цього не зробили. Будівництво не завершили через неефективне використання грошей, пояснив інвесторам директор будівельної компанії.
"Залишилось зробити газові мережі, ліфти і доробити фасад. Він недобудований, тому що закінчилось фінансування, у нас не проданий перший поверх – офісні приміщення, які у період війни виявились нікому не потрібні. Через це воно усе зупинилось", — повідомив директор ТОВ "Полтавський домобудівельний комбінат" Віктор Яковенко.
Загалом у новобудові 162 квартири, їх люди викупили до початку повномасштабної війни.
Гроші за квартири люди сплачували не напряму забудовникові, а управителеві – фінансовій компанії "Олімпія", з якою укладали договори. Управитель кошти перерахував забудовнику – "Полтавському домобудівельному комбінату".
"Для такого фонду фінансування типу А, як у цих людей, відповідальність і ризики відсутності коштів, недостатності коштів для недобудови несе саме забудовник. І забудовник зобов’язаний вчасно здати в експлуатацію цей будинок, незалежно від якихось ризиків. На цьому етапі все залежить від управителя, який повинен вимагати від забудовника інформації, чому не вистачило тих коштів, які були у рамках фонду фінансування залучені на будівництво даного житлового будинку", — додала юристка Дар’я Маліннікова.
""Олімпія" каже: "Ми віддали гроші, ми зайняли забудовника і далі він нам відповідає, що ось зроблено 95%, а потім на запити 96%, але будівництво стоїть, ніхто нічого не робить", — власниця квартири у новобудові Галина Тєбєнькова.
Ми направили інформаційний запит фінансовій компанії "Олімпія", в якому, зокрема, запитали, чи буде змінено забудовника, аби ввести новобудову в експлуатацію та чи будуть до нього застосовані санкції через недотримання термінів експлуатації, але відповіді упродовж двох тижнів так і не отримали.
Через цю ситуацію у жовтні 2023-го люди звернулися до поліції та прокуратури, кримінальне провадження розпочали за статтею "Шахрайство".
"Досудове розслідування у кримінальному провадженні триває за частиною другою статті 190 Кримінального кодексу України за процесуального керівництва Полтавської окружної прокуратури. Слідчі дії здійснюються відділом поліції № 2 Полтавського районного управління поліції", — повідомила речниця Полтавської обласної прокуратури Людмила Іващук.
Зі слів забудовника, аби ввести в експлуатацію будинок, потрібно 16 мільйонів гривень. Для власників квартир єдиний вихід – звертатися до правоохоронних органів та до суду.
"Написати заяву до поліції, якщо є підстави, для того, аби перевірили діяльність фінансової компанії і чи вони вчасно спрямовували всі кошти і вживали всіх заходів для того, щоб попередити таку ситуацію, яка сталася. Або ж звертатися до суду з метою розірвання тих договорів, які були укладені і повернення коштів, які були залучені в рамках даного фонду фінансування будівництва, тому що умови не виконані", — додала юристка Дар’я Маліннікова.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok