Деякі громадяни приховують випадки погроз чи образ у мережі Інтернет. Жителям Полтавщини радять звертатися до відповідних служб або написати у чат-бот "Кіберпес".
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповіли представники кіберполіції у Полтавській області Дар’я Рябцева та Ростислав Конюшенко.
Соціальні мережі, месенджери, ігрові платформи, мобільні телефони – це ті ресурси, на яких булери розміщують жорстокі коментарі на адресу інших людей. До такого виду насильства із застосуванням цифрових технологій особливо вразливі певні категорії населення.
Якщо говорити про кібербулінг стосовно держслужбовців, то нині найбільш частими випадками є насміхання в мережі Інтернет над представниками ТЦК та правоохоронцями. Наприклад, з їхніми світлинами роблять відповідні фейки, що супроводжують текстом негативного змісту. Серед об’єктів цькування часто опиняються працівники системи охорони здоров’я, освіти. Зокрема, Інтернетом гуляють повідомлення про те, що дітей у школі нічому не зможуть навчити, - пояснює Ростислав Конюшенко.
У зв’язку з тим, що в останні роки діти навчаються онлайн, то і спілкуються вони переважно у соціальних мережах. Там діти жартують між собою, але часом це переходять у насмішки, а то й в агресію. Особливо жорстоке цькування відбувається на ігрових платформах.
Просто жарти не мають систематичності, кібербулінг же відбувається постійно і призводить до небажаної уваги великого кола користувачів до об’єкта цькування, а також до емоційних, ментальних і фізичних наслідків. Головне у подібних випадках не мовчати. Найперше потрібно розповісти своїм рідним, а також звернутися за допомогою до відповідних служб, - продовжує представник кіберполіції..
Зокрема, зателефонувати на Національну дитячу "гарячу" лінію 0 800 500 225, "гарячу" лінію щодо булінгу 116 000. Також є чат-бот "Кіберпес", інтерактивний у Телеграм та Вайбер. Тут можна дізнатися про механізми дій для дітей, батьків, вчителів у випадку кібербулінгу, а також як самостійно видалити образливі матеріали з платформ соціальних мереж.
Активно діє соціальний проєкт кіберполіції "Брама", у якому можна подати заявку на блокування відповідного ресурсу і долучитися до протидії дезінформації у мережі Інтернет. Там же можна дізнатися про інструменти протидії кібербулінгу та кібергігієну в соцмережах, — додає Дар’я Рябцева.
За кібербулінг передбачена відповідальність. Зокрема, насмішки, цькування в Інтернеті караються штрафами та громадськими роботами. Якщо ж цькування призвело до психологічих чи фізичних наслідків для життя і здоров’я, то подібні випадки караються позбавленням волі.
Дорослі булери несуть відповідальність самостійно, за дітей відповідальність на батьках. Так, представники кіберполіції у Полтавській області разом із представниками ювенальної превенції ліквідували Телеграм-канал, створений для кібербулінгу дітей. Наповненням пабліку займалися четверо підлітків. Покарання за це понесли їхні батьки, — розповіла Дар’я Рябцева.
Більше слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok