На Полтавщині перейменують вулиці та навчальні заклади, названі на честь Макаренка

На Полтавщині перейменують вулиці та навчальні заклади, названі на честь Макаренка

У топонімах та назвах навчальних закладів на Полтавщині планують прибрати ім'я Антона Макаренка. Під перейменування підпадають чотири вулиці і провулки та чотири навчальні заклади. Також демонтажу підлягають вісім пам’яток на честь педагога. Такі зміни зумовила публікація експертного висновку Українського інституту нацпам’яті.

Про це Суспільному розповів регіональний представник Українського інституту нацпам’яті Олег Пустовгар.

"Культ Макаренка затіняв про історичну правду про видатних українських педагогів-борців за незалежність. На запит експертної комісії Інституту національної пам'яті органами Міністерства внутрішніх справ було надано відповідь, що він працював у НКВС 1936-го року. Буквально вже через кілька років після того, як кривава терористична Москва влаштувала Голодомор – геноцид. Це якраз розпал сталінських репресій", — повідомив регіональний представник.

За словами Олега Пустовгара, постать радянського педагога Антона Макаренка підпадає під дію закону про деколонізацію. Відповідний експертний висновок опублікували в Українському інституті національної пам’яті.

На Полтавщині перейменують вулиці та навчальні заклади, названі на честь Макаренка
Постать радянського педагога Антона Макаренка підпадає під дію закону про деколонізацію. Суспільне Полтава

"Він не був офіцером НКВС, він був сержантом НКВС, причому він не йшов на співпрацю з НКВС, а був мобілізований туди. Єдине, що він там робив, в НКВС, це виконував референтські функції. Він писав доповіді своїм невігласам, керівникам-чекістам. Він з першого дня намагався піти звідти, але такої опції – піти з НКВС за власним бажанням не існувало", — розповів макаренкознавець Андрій Ткаченко.

На думку Андрія Ткаченка, заслуги Макаренка можуть стати підставою для збереження його імені у назвах вулиць та освітніх закладів.

"В будь-якому законі можуть бути і виключення. Тому що в законі неможливо передбачити величезну кількість варіантів. До речі, багато сучасників Макаренка, українських літераторів, на відміну від нього були комуністами", — додав Андрій Ткаченко.

"Є Закон України, будемо казати, про декомунізацію. І в цьому законі чітко написано, що будь- який співробітник НКВС, ЧК і так далі, на його честь не може відбуватися глорифікація", — уточнив краєзнавець Леонід Булава.

У зв’зку з цим у регіоні мають перейменувати навчальні заклади та вулиці та демонтувати пам’ятники і меморіальні дошки, розповів Олег Пустовгар.

На Полтавщині перейменують вулиці та навчальні заклади, названі на честь Макаренка
У регіоні мають перейменувати навчальні заклади та вулиці та демонтувати пам’ятники і меморіальні дошки на честь Макаренка. Суспільне Полтава

"Меморіальна дошка на фасаді педагогічного університету, також пам'ятники у Кременчуці, назви чотирьох навчальних закладів у Полтавській області і чотирьох об'єктів топонімії: вулиці і провулки у Полтаві, Гребінці, Кременчуці і селі неподалік Кременчука мають бути усунені з публічного простору", — додав регіональний представник.

За словами Олега Пустовгара, розпорядження начальника обласної військової адміністрації щодо перейменування топонімів та демонтажу пам’ятників і меморіальних дошок на честь Макаренка мають бути до 27 липня. Завершити усі роботи повинні до кінця цього року, якщо ОВА не змінить терміни.

"Ім'я Макаренка було присвоєно закладу в 1988 році в рік сторіччя з дня народження цього педагога. Щодо перейменування закладу позиція така: зараз, мабуть, потрібно все ж таки дослухатися до рекомендацій. Імена, у яких є суперечливе ставлення в суспільстві, (треба – ред.) прибрати з такого інформаційного простору", — повідомила директорка гуманітарно-технологічної академії ім. Макаренка Леся Крупіна.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок