"Важко конкурувати": у Полтаві обговорили проблеми регіональних медіа

"Важко конкурувати": у Полтаві обговорили проблеми регіональних медіа

Проблеми регіональних медіа обговорили у Полтаві
Члени комісії з журналістської етики у Полтаві. Суспільне Полтава

Серед проблем медіа у регіонах України ― недостача працівників та фінансування. Нині регіональним медіа складно конкурувати з центральними.

Про це Суспільному розповіла голова Наглядової ради НСТУ та членкиня Комісії з журналістської етики Світлана Остапа під час зустрічі у Полтаві 23 травня. Водночас, за її словами, за останні роки інтерес до місцевих новин зріс. Про це свідчать деякі дослідження та спостереження експертів, розповіла Світлана Остапа.

"Звичайно, важко виживати, тому що в регіональних медіа завжди були проблеми з фінансуванням, завжди були проблеми зі штатом. А зараз, у рамках мобілізації, цей штат весь час зменшується, люди йдуть в ЗСУ, мобілізуються. Тому важко шукати нових професійних журналістів у регіонах. Їх не так багато, тому в цьому плані, звичайно, важко конкурувати", ― розповіла членкиня Комісії з журналістської етики.

За словами Світлани Остапи, донори погоджуються фінансувати якісні регіональні медіа, які у роботі послуговуються журналістськими стандартами.

У Полтаві обговорили проблеми регіональних медіа
Голова Наглядової ради НСТУ Світлана Остапа. Суспільне Полтава

"У нас є така ініціатива в Україні ― мапа якісних медіа. Дві громадські організації цю ініціативу впроваджують ― це "Інститут масової інформації" і "Детектор медіа". Експерти передивляються контент медіа, передивляються контактні дані. От ті медіа, які потрапляють на мапу, донори дуже активно підтримують", ― сказала голова Наглядової ради НСТУ.

Нині найбільше переглядів у медіа, зокрема, й регіональних, має військова тематика: обстріли з боку РФ, мобілізація, а також питання відбудови. Світлана Остапа розповіла:

"Людям цікаво, як витрачають кошти, спрямовані на відбудову. Це цікаво не тільки донорам, які дають ці кошти. І тому в навіть у регіональних медіа дуже часто бувають журналістські розслідування локального рівня, де перевіряють і тендери ― як відбуваються, що це за організації, які отримують кошти, які починають відбудовувати. І уже там знаходять дуже багато порушень".

Як розповів Суспільному голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов, на третій рік повномасштабної війни люди стали подавати скарги так само, як це було до 2022-го.

У Полтаві обговорили проблеми медіа у регіонах
Голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов. Суспільне Полтава

"Багато скарг на регіональні засоби масової комунікації. Вони стосуються часто і шкоди діловій репутації, і відносин наших колег із місцевою владою. Ми ніколи не можемо бути остаточно впевненими, що скарга подається для того, щоб очорнити медіа. Завжди є простір для сумніву. Питання в тому, що ще і внаслідок недостатнього рівня медіаграмотності, і я підкреслюю ― це не стосується лише так званих регіонів, це по всій країні ― люди іноді не здатні самі оцінити, наскільки підтверджено те, що опубліковано, наскільки воно взято зі стелі", ― розповів Андрій Куликов.

За його словами, зазвичай обґрунтованими є приблизно половина скарг на матеріали у медіа.

У Полтавському педуніверситеті обговорили проблеми регіональних медіа
Члени комісії з журналістської етики у Полтавському педуніверситеті. Суспільне Полтава

"У половині скарг є не те, що справедливі претензії, але обґрунтовані в уявленні тих людей, які їх подають. Іноді вони справедливі, іноді людина думає, що так не можна, а насправді так можна. Або інакше: іноді наші колеги думають, що так можна, а насправді не можна", ― розповів голова Комісії з журналістської етики.

Представники Комісії з журналістської етики 23 травня приїхали у Полтаву, аби провести майстер-клас для студентів Полтавського педуніверситету. Його організували у рамках регіонального культурологічного фестивалю "Олена Пчілка в соціокультурному просторі". Про це Суспільному розповіла завідувачка кафедри журналістики ПНПУ Світлана Семенко.

"Важко конкурувати": у Полтаві обговорили проблеми регіональних медіа
Завідувачка кафедри журналістики ПНПУ Світлана Семенко. Суспільне Полтава

"Цей фестиваль присвячений 175-річчю з дня народження нашої землячки ― першої професійної журналістки Олени Пчілки. У рамках цього фестивалю ми проводимо три локації. Перша ― це лекція "Національні ідеали в публіцистиці Олени Пчілки". Друга локація ― нагороджуємо переможців першого Всеукраїнського конкурсу медіапроєктів "Теревені", названого так на честь циклу фейлетонів Олени Пчілки. Також такий майстер-клас є можливим, тому що ми є партнерами Комісії з питань журналістської етики", ― розповіла професорка Світлана Семенко.

Такий фестиваль у педагогічному університеті влаштували вперше.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок