Перейменування сіл на Полтавщині: наскільки активно відреагували у громадах

Перейменування сіл на Полтавщині: наскільки активно відреагували у громадах

Перейменування сіл на Полтавщині: наскільки активно відреагували у громадах
У Михайлівській ТГ перейменували село Першотравневе. Полтавський офіс УІНП

Нині на території Полтавської області триває процес очищення громадського простору від назв, пов’язаних із Росією. Відбувається це згідно із законом "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Зокрема, мають перейменувати вісім населених пунктів.

Про це розповів в ефірі Українського радіо "Полтава" регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.

"Я можу приблизно дати оптимістичний прогноз, що відсотків на 70 наприкінці цього року публічний простір Полтавської області буде позбавлений російської імперської політики. Масштаб маркування дуже величезний, я навіть собі не уявляв, коли заглибився в тему, що аж наскільки масштабно маркувався публічний простір ворожими сенсами", — розповів Олег Пустовгар.

Щодо населених пунктів, то нині під перейменування підпадають вісім з них. Втім, список може бути не повним. Із 27 липня 2023-го до 27 січня 2024-го року громади на місцям мали б проаналізувати всі назви і визначити, чи підпадають вони під дію закону, провести громадське обговорення, проголосувати за нову назву на сесії.

"Деякі громади, наприклад, Пирятинська і Зіньківська, вони пішли найпростішим шляхом: подали замість назви (села-ред.) Першотравневе на комітет Верховної Ради Травневе. Логічно парламентарі вважають, що дублювати такі назви недоречно. На території України 600 назв Пєрвомайскіх і Першотравневих, і перейменувати їх на Травневі, не враховуючи історичні назви, було б цілковитим безглуздям", — додав Олег Пустовгар.
Перейменування сіл на Полтавщині: наскільки активно відреагували у громадах
Дорожній знак з назвою села Перше Травня. Getty Images

В Українському інституті національної пам’яті з’ясували, що Першотравневе поблизу Зінькова має історичну назву Прилівщина, тож саме ця назва погоджена депутатами комітету ВРУ. У Пирятинській громаді Першотравневе перейменують за назвою місцевого гідроніму Перевід, оскільки історичної назви там немає.

"Інша ситуація в селі Новомосковське Глобинської громади. Вони ніяк не могли визначитися з новою назвою, і рада не проголосувала за Сонячне. Тут УІНП опрацьовував назву. Розглядали Апостолівка або Данилівка на честь Данила Апостола, Дорошенки на честь Гетьмана Дорошенка. І на честь Юрія Лози – уродженця Глобиного, видатного науковця – можливо, Лоза або Лозівка".

Із 27 липня минулого року і до 27 січня нинішнього громади мали право самостійно визначити нові назви сіл, незалежно від того історична вона чи нова. І тоді Інститут національної пам’яті погодився з усіма запропонованими назвами. Там, де не встигли, чи не схотіли, тепер будуть чекати рішення Верховної Ради, куди надійшла пропозиція вже від УІНП.

"Михайлівська громада Полтавського району вирішила, умовно кажучи, "пропетлять", і вони палець об палець за пів року не зробили. Там назва Первомайське поки що залишається, вони не провели громадських обговорень, нічогісінько не зробили. На території цього селища існував конгломерат хуторів – Жиркіські хутори. Але село Жирківка вже є в межах громади. Але існували слобода Гуляйстеп і хутір Гуляйстеп. Ми узагальнили і подали історичну назву Гуляйстеп на Верховну Раду, і вона узгоджена", — розповів Олег Пустовгар.

Остаточно нові назви сіл Полтавщини мають затвердити народні депутати на одному із сесійних засідань.

Повністю інтерв’ю в ефірі Українського радіо "Полтава" слухайте за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок