На Полтавщині встановили пам’ятний знак на єврейському кладовищі

На Полтавщині встановили пам’ятний знак на єврейському кладовищі

Як у Зінькові на Полтавщині вшанували євреїв: фото
Територія єврейського кладовища у Зінькові та пам’ятний знак, який на ній встановили. Фото надане Суспільному В. Камозіним, колаж Суспільного

У місті в Полтавському районі встановили пам’ятний знак для вшанування єврейського населення. Це зробили за гроші благодійників на місці кладовища.

Ініціювали вшанування представники Об’єднаної єврейської общини України, розповів Суспільному її операційний директор Віталій Камозін. За його словами, встановили пам’ятний знак на місці єврейського кладовища. Нині там лишилося близько десятка надгробків, решта була розкрадена у радянські часи.

У Зінькові означили єврейське кладовище: який знак встановили
Мацева ― єврейський надгробок у формі вертикальної кам'яної плити. Один з небагатьох, які збереглися на кладовищі у Зінькові. Фото надане Суспільному В. Камозіним
"Це місце кладовища, тут не йдеться про загиблих, жертв Голокосту. Це вшанування євреїв, жителів Зінькова, яких там було більше за 10% населення міста. По-друге, спосіб проінформувати місцеве населення, що у їхньому місті була єврейська громада, яка знищена внаслідок Голокосту. Й одне з найголовніших для нас ― це як спосіб захистити це кладовище. Якщо люди будуть розуміти, що це єврейське кладовище, ніхто нічого не захоче там побудувати і кістки не будуть осквернені. Адже за єврейськими релігійними канонами осквернення кісток прирівнюється до вбивства", ― розповів Суспільному Віталій Камозін.

За його словами, до встановлення знаку долучили місцевих краєзнавців, а також погодили це із представниками самоврядування. Профінансували роботи за рахунок благодійників. 2021-го року на Полтавщині також встановили пам’ятний знак на єврейському кладовищі у Хоролі.

Як на Полтавщині вшанували євреїв: пам’ятні знаки на єврейських кладовищах
Фото з місця єврейського кладовища у Хоролі, а також пам’ятний знак у Миргороді. Фото надані Суспільному В. Камозіним, колаж Суспільного
"Це нам допомогло, коли влітку 2023-го року це кладовище почали розорювати, були видні кістки і так далі. Але саме пам’ятний знак і контакти з місцевими краєзнавцями допомогли врятувати кладовище від забудови. Також восени 2023-го року у Миргороді біля радянського меморіалу на місці перепоховання євреїв-жертв Голокосту був встановлений коректний пам’ятний знак, бо радянська влада "шифрувала" єврейські питання, Голокост і так далі", ― розповів Суспільному Віталій Камозін.

Також цього року на Полтавщині планують встановити пам’ятні знаки у Лохвиці й Великих Сорочинцях. Такі вшанування роблять у рамках програми по захисту єврейських кладовищ. У її рамках в Україні встановили понад 120 пам’ятних знаків у 21 області.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок