Народні та церковні традиції поминального дня на Полтавщині: як та коли правильно шанувати померлих

Народні та церковні традиції поминального дня на Полтавщині: як та коли правильно шанувати померлих

Народні та церковні традиції поминального дня на Полтавщині
Традиції поминального дня на Полтавщині. Фото: Суспільне Полтава

Через тиждень після свята Великодня, яке православні християни святкуватимуть цьогоріч 5 травня, почнуться поминальні дні. У народі їх називають "проводами", "гробками", "батьківськими суботами", "Червоною гіркою" тощо.

У православ'ї вважається, що після Воскресіння Христового душі покійних друзів та родичів опускаються на землю. У ці дні людям варто молитись та таким чином шанувати пам'ять покійних, розповів Суспільному митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір.

"В усій Україні є різні традиції цих поминальних днів. За церковним уставом – це взагалі вівторок після світлого тижня. А на Полтавщині називають "поминальний понеділок". На Полтавщині це роблять в понеділок. Найкраще прийти в цей день на богослужіння, а тоді вже поїхати відвідати кладовище і могилу", - пояснив митрополит.
Народні та церковні традиції поминального дня на Полтавщині: як та коли правильно шанувати померлих
Митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір. Суспільне Полтава

Традиційно особливий поминальний день у церкві визначений у перший вівторок після великоднього тижня. 2024-го Радониця припадає на 14 травня. Та, зокрема, на Полтавщині люди звикли ходити на кладовище і поминати рідних у понеділок – на 8-й день після Великодня. Митрополит Федір радить цього дня молитись за упокій померлих та не влаштовувати застілля на кладовищі.

"Часто це переходить просто в якесь таке гуляння масове. Звичайно, що це таке спотворення, яке принесла на Полтавщину радянська влада. Церкви були зруйновані. У церкву ми не ходимо, бо вони закриті, а на кладовище ми йдем, бо така традиція. І там же наросли всякі оці такі не церковні звичаї. Тому треба пам’ятати, що первинною є молитва за спочилого і благопристойна поведінка на кладовищі".

Прибрати на могилах рідних бажано до Великодня, пояснив митрополит Федір.

"Від Пасхи і до поминального понеділка, за нашою традицією Полтавщини – це світлий тиждень. Це єдине суцільне свято пасхальне. І в цей тиждень не бажано прибирати на кладовищі. Якщо правильно це робити, то бажано до Пасхи, на початку Страсного тижня або ще раніше прибрати на кладовищі. Понеділок, вівторок, середа. Великий четвер – треба готуватись, п’ятниця, субота – тим більше. Там ніякі кладовища – це ненормально".

У поминальні дні не можна згадувати про померлих погано, лихословити, влаштовувати гучні трапези, вживати алкоголь та відмовляти у милостині.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок