У Кременчуці демонтували пам’ятник "Борцям за владу рад"

У Кременчуці демонтували пам’ятник "Борцям за владу рад"

У Кременчуці демонтували пам’ятник «Борцям за владу рад»
Меморіал був розташований неподалік Кременчуцької міської ради. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

У Кременчуці на Полтавщині 17 квітня прибрали пам’ятник "Борцям за владу рад". Пам’ятник був розташований неподалік Кременчуцької міської ради. Де монтували його у межах закону про декомунізацію.

Про це Суспільному повідомив секретар Кременчуцької міської ради Юрій Гриценко.

"Сьогоднішня подія пов’язана з рішенням міської ради стосовно звільнення публічного простору від ознак комуністичного минулого. Ця подія безумовно знакова, тому що цей пам’ятник стояв тут давно. А якщо історично взяти, то його декілька разів знімали-ставили, знімали-ставили", — розповів секретар міської ради Юрій Гриценко.

14 червня 2023 року на міській комісії з перейменування рекомендували демонтувати пам'ятник "Борцям за владу рад".

У Кременчуці демонтували пам’ятник "Борцям за владу рад"
Комунальники, які демонтовують пам'ятник. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Управлінням культури було замовлено облікову документацію. Цю документацію було направлено на консультативну раду при департаменті культури Полтавської військової адміністрації. Далі ці документи пішли в міністерство культури та інформаційної політики. І наказом від 26 березня 2024 року цей пам’ятник знятий з державного обліку", — повідомила начальниця управління культури і туризму Ірина Вологодська.

За словами Юрія Гриценка, згідно з історичними довідками під цим пам’ятником є кілька захоронень. Їх переносити чи розкривати не планують.

Що відомо про пам’ятник "Борцям за владу рад"

Як повідомили у міській раді, пам’ятник "Борцям за владу рад" у Кременчуці був розміщений на площі Перемоги неподалік від міської ради. Приблизно на цьому місці від 1918-го року були поховання червоногвардійців, червоноармійців, місцевих активістів, радянських та партійних діячів тощо. Так утворилося кілька братських могил, які 1930-го року облаштували в одну загальну, а в 1938 році встановили пам’ятник. Це був чотиригранний обеліск на постаменті із граніту. На ньому викарбували напис "Борцям за владу рад". 1940-го року встановили також скульптурну групу – двоє озброєних чоловіків у цивільному одязі. Загальна висота обеліску була 10 метрів.

Меморіал був розібраний під час німецької окупації Кременчука за часів Другої світової війни. Його частково відновили 1946-го, а 1987-го року встановили нові скульптури, висота яких була 2,5 метри. Після цього було кілька спроб пошкодження меморіалу, також його обливали фарбою.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок