Дві компанії відмовилися постачати Полтаві дрони для військових: чому

Дві компанії відмовилися постачати Полтаві дрони для військових: чому

Закупівля дронів у Полтаві
Квадрокоптер. Фото ілюстративне: Суспільне Полтава

Дві компанії, які брали участь у тендері на постачання майже пів сотні БпЛА для Полтави, відмовилися від підписання договору. Міський департамент цивільного захисту має намір укласти угоду із третьою фірмою, яка брала участь у закупівлі.

47 квадрокоптерів, котрі закуповує департамент цивільного захисту Полтавської міськради, може постачати компанія, яка запропонувала найбільшу ціну. 17 квітня 2024-го року товариству "Технопроф" направили повідомлення про намір укласти із нею угоду. Про це Суспільному стало відомо із допису, який на своїй сторінці у Facebook опублікував керівник департаменту Олександр Сороковий.

Згідно з його інформацією, звернутися до постачальника з найвищою ціною довелося через те, що попередні два відмовилися укладати договори. Якщо із "Технопроф" підпишуть угоду, їй заплатять 9 мільйонів 188 тисяч 500 гривень, тобто по 195 500 гривень за один БпЛА.

Чому компанії відмовилися постачати дрони Полтаві

Найнижчу ціну під час торгів запропонувало товариство "Емсі Прінт" – 8 мільйонів 648 тисяч гривень. Із ним збиралися укласти угоду. Керівник міського департаменту з питань цивільного цивільного захисту Олександр Сороковий на своїй сторінці у Facebook написав:

"2 квітня 2024-го року переможець торгів, що запропонував найнижчу ціну, ТОВ "Емсі Прінт", звернувся до департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради з проханням підвищити суму договору. Адже він не може поставити дрони за заявленою ціною. Представник компанії також заявив, що не може надати гарантії на товар, адже не є виробником. Тож просить виключити відповідний пункт із договору".

У відповідь на це департамент заявив, що видалення пункту про гарантії є суттєвою зміною договору. А збільшення ціни можливе лише після договору. Тому запропонували укласти угоду та виконати замовлення або відмовитися від підписання договору. Фірма відмовилася укладати угоду, написав Сороковий.

Після цього, за його словами, договір хотіли підписати із другою компанією "Інкос Індастрі", яка запропонувала ціну 8 мільйонів 851 тисячу 510 гривень. Проте і вона відмовилася. Причина – товар не можуть вчасно доставити.

Тендер на закупівлю 47 дронів

Департамент цивільного захисту Полтавської міської ради оголосив тендер на закупівлю 47 квадрокоптерів марки "DJI Mavic 3T (Thermal)". Очікувана вартість – 9 мільйонів 259 тисяч гривень, тобто по 197 тисяч гривень за один БпЛА. Про це відомо із сайту публічних закупівель "Prozorro". Отримати товар планують до кінця квітня 2024-го.

Переплати під час закупівель дронів у Полтаві

На початку 2024-го року начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін повідомив, що тендерну закупівлю 170 квадрокоптерів Полтавською міськрадою перевірять на факт можливої розтрати бюджетних грошей. Прокуратура розпочала досудове розслідування.

Обласне управління Державної податкової служби оприлюднило свій висновок щодо закупівлі. В ході моніторингу закупівель фахівці податкової виявили переплати. Згідно з відповіддю податкової на запит Суспільного, постачальником квадрокоптерів для Полтавської громади стало ТОВ "Зед-Мобайл". За 170 дронів різних специфікацій громада заплатила 38,9 мільйонів гривень.

Фахівці з податкової проаналізували тендерні документації на сайті закупівель Prozorro і виявили диспропорцію.

  • 2022-го та 2023-го ТОВ "Зед-Мобайл" купував дрони "DJI Mavic 3 Fly More Combo" за ціною від 78 333,3 гривень до 107 454,2. Ці ж дрони продали Полтавській громаді за 136 159,83 гривні.
  • 2022-го та 2023-го ТОВ "Зед-Мобайл" купував дрони "DJI Mavic 3Т" за ціною від 181 670 гривень до 209 663,35. Ці ж дрони продали Полтавській громаді за 304 510,77 гривні.

Переплата на цій закупівлі дронів може скласти понад 10 мільйонів гривень. Щодо цього прокуратура розпочала досудове розслідування. Через виявлені порушення постачальник дронів ТОВ "Зед-Мобайл" має сплатити понад 45 мільйонів гривень штрафу. Про це 17 лютого 2024-го повідомляв начальник Полтавської ОВА Філіп Пронін.

Іще один тендер на придбання 118 квадрокоптерів департамент з питань цивільного захисту оголосив у лютому 2024-го року. Очікувана вартість закупівлі безпілотників — 21 мільйон 369 тисяч гривень.

Фахівці з податкової проаналізували тендерні документації на сайті закупівель Prozorro і виявили наступні ризики:

  • завищення ціни в межах 10-20 тисяч гривень за кожну одиницю.
  • основний вид діяльності компанії, яка пропонує поставити дрони, – надання аудиторських послуг. Вона нещодавно змінила назву.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок