Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати

Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати

У річці Псел на Полтавщині більше місяця не можуть ліквідувати сміттєвий затор із гілля та чагарників, який утворився під мостом біля села Манжелія. Частину сміття розчистили працівники громади та місцеві, та для повної ліквідації необхідна спеціальна техніка, каже староста села Анатолій Пшеничний.

На Полтавщині у річці Псел біля села Манжелія Глобинської громади утворився затор із гілля, дерев та сміття.

"Багато сміття, дерев дуже багато нанесло із сусідніх сіл, річка велика, через багато сіл протікає і ці дерева стають на перешкоді. Сміття ще є. І пісок намило, вже там острови великі, навіть чагарники почали рости", — продовжила Валентина Тимошенко.

Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати
Місцева жителька Глобинської громади Валентина Тимошенко. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Коли великі паводки отаке виходить, коли багато води, отакі затори", — розповіла староста села Манжелія Анатолій Пшеничний.

Зі слів старости Анатолія Пшеничного, для розчищення річки представники села звернулися до Глобинської міськради. Відтак, спільними зусиллями місцевих рятувальників, фермерів та жителів за допомогою комунальної техніки громади частину затору розчистили. Та для повної ліквідації необхідна спеціальна техніка. Тому громада звернулась до Кременчуцької РВА.

"Ми зібрали позачергову комісію техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Запросили керівництво Глобинської міської ради, ДСНС. Стало відомо, що цей міст перебуває на балансі Агентства місцевих доріг. Річка – не Глобинської міської ради. Але вони готові були зробити все, щоб цей затор ліквідувати. У подальшому звернулися до Агентства місцевих доріг, до водного господарства стосовно допомоги у розчистці", — розповів заступник начальника Кременчуцької РВА Артем Даценко.

Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати
Річка Псел, де утворився затор. фото надане В.Чичканем/Суспільне Полтава

"Нині у нас немає спеціалізованої підрядної організації для виконання подібних робіт. Минулі роки ми залучали до виконання цих робіт спеціалізований підрозділ водних ресурсів, де є і механізми, і засоби, і специфіка", — розповів начальник відділу агентства місцевих доріг Полтавщини Владислав Чичкань.

Фахівці Агентства місцевих доріг та підрозділу водних ресурсів обстежать місце забруднення, складуть акт та визначать суму, необхідну для ліквідації затору. Однак, профінансувати роботи не зможуть, каже Владислав Чичкань.

Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати
Заступник начальника Кременчуцької РВА Артем Даценко. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Сподіваємося це питання нам допоможе вирішити Глобинська громада, оскільки у нас немає ніякого фінансування ні з державного бюджету, ні з обласного", — продовжив начальник відділу агентства місцевих доріг Полтавщини Владислав Чичкань.

"Воно намило багато островів же таких, і великі острови там є. І воно почало підмивати сюди берег для села, там же є люди живуть, то воно і до городів підходить близько. Є там таке, що вже і стовпи були падали", — додала місцева жителька Валентина Тимошенко.

Нині площа засмічення - більше гектара, каже Станіслав Джусь.

"Якщо в агенції, трапилася така ситуації, у них є свої фонди для надзвичайних ситуацій, резервний фонд. Вони можуть звернутися і їм для цих цілей 100% виділять. Це по-перше. По-друге, звернення від них ми не чули і не бачили, щоб розуміти у якій це сумі виражається", — розповів голова Глобинської громади Станіслав Джусь.

Сміттєвий затор у річці Псел на Полтавщині: чим і коли будуть розчищати
Завідувач кафедри екології Полтавського аграрного університету Павло Писаренко. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

За словами Станіслава Джуся, аби спрямувати кошти із резервного фонду громади, будуть скликати відповідні комісії та погоджувати це питання на виконкомі міської ради.

"При заторі зверху за течією піднімається рівень ґрунтових вод, затоплення відбувається. По-друге, нижче течії відбувається зменшення швидкості, річка не промивається, замулюється. Але треба зважати на те, що всі ці відходи, які потрапляють до річки, вони мають ще й можливість розкладатися. А це найбільше шкодить тому, що якщо це органічні речовини, вони викликають евтрофікацію Збагачення водойм біогенними елементами, що супроводжується знищенням продуктивності водоймиводойми, цвітіння, загибель риби, зменшення кисню. А якщо це пластик, період напіврозпаду викликає появу мікропластику. А це вже є світова проблема", — завідувач кафедри екології Полтавського аграрного університету Павло Писаренко.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок