На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайма: що сприяє і чим небезпечні кліщі

На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайма: що сприяє і чим небезпечні кліщі

У Полтавській області цьогоріч виявили 18 випадків хвороби Лайма. Найбільше – у Полтавській, Опішнянській та Щербанівській громадах. Через раннє потепління, кліщі стали активними вже у лютому. Про це Суспільному розповів епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Перцевий.

Місцева жителька Любов Ярова у травні минулого року перенесла хворобу Лайма.

На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайму: що сприяє і чим небезпечні кліщі
Любов Ярова, яка перенесла хворобу Лайма. фото Л.Ярова/Суспільне Полтава

"Я вийшла на пів годинки скошену траву згребти, зайшла у будинок, побачила кліща на ділянці між шиєю та ключицею. Подивилися – він, наче й не напився, але наче і прокусив. І так я якось проігнорувала, і це і було, мабуть, причиною захворювання. Потім через 10 днів з’явилася еритема – це таке почервоніння із чітким центром посередині та великим кільцем навколо. Воно не свербіло, воно не турбувало, але воно було", — розповіла Любов Ярова, яка перенесла хворобу Лайма.

Жінка звернулася до лікарів, які і встановили діагноз хвороба Лайма. Протягом 14 днів Любов Ярова була на стаціонарному лікуванні. Нині постійно користується засобами, які відлякують кліщів.

На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайма: що сприяє і чим небезпечні кліщі
Статистика випадків виявлених хвороб Лайма на Полтавщині. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Я перечитала всі сайти про кліщів, чим можна захищатися. І, на жаль, я не знайшла, скажімо так, якоїсь отрути для своєї ділянки, щоб можна було по весні обробити її. Її просто немає у продажу. Купую звичайні аерозолі від кліщів, наношу на кросівки і за можливості, якщо я була в себе у саду, чи десь по траві ходила, чи в лісі, обов’язково оглядаю", — додала Любов Ярова.

Лікування хвороби Лайма, або бореліозу, залежить від стадії виявлення недуги, розповідає лікар-інфекціоніст Роман Пономаренко.

"Якщо вчасно не виявити бореліоз, то першочергово – вражаються суглоби, вражаються м’язи, вражається нервова тканина. І пацієнти часто відчувають симптоми по типу слабкості, біль у суглобах та певна може бути неврологічна симптоматика. Досить часто пацієнти на пізніх стадіях вони дізнаються про свій діагноз раптово, маючи певний симптомний комплекс, звертаються до лікаря. І ми визначаємо, чи є в пацієнта певні антитіла", — продовжив лікар-інфекціоніст Роман Пономаренко.

На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайму: що сприяє і чим небезпечні кліщі
У трьох громадах на Полтавщині виявили найбільше хворих. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

За даними обласного центру контролю та профілактики хвороб, 2023-го року в області виявили 497 випадків захворювання, що на 35,5% більше ніж 2022-го. Від початку цього року зареєстрували 18 хворих. Серед лідерів за кількість випадків – Опішнянська, Полтавська та Щербанівська громади.

"Хвороба Лайма має довгий інкубаційний період від 1 до 60 днів. Тому великий розбіг днів, коли саме людина могла захворіти і до моменту прояву симптомів. Це не означає, що припустимо людина захворіла 2024-го року, вона могла захворіти ще 2023-го року, а симптоми з’явилися вже 2024-го", — розповів лікар-епідеміолог центру контролю і профілактики хвороб Олександр Перцевий.

На Полтавщині зростає кількість випадків хвороби Лайму: що сприяє і чим небезпечні кліщі
Рекомендації, як попередити укуси кліща. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

Як розповів Олександр Перцевий, щоб вберегтися від укусу кліща, потрібно кожні 2-3 години проводити самоогляд. Користуватися репелентами, які відлякують комах. Відпочивати на сонячних, відкритих галявинах, уникати кущів та дерев.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок