Під дію вимог закону про декомунізацію у Полтавській області підпадає, зокрема, понад 150 об’єктів. Їх мають зняти з обліку. Про це 1 травня під час апаратної наради повідомила директорка департаменту культури і туризму ОВА Ірина Удовиченко.
Аби зняти з обліку об’єкти, що підпадають під дію вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки", до Мінкульту надіслали відповідні клопотання, каже Ірина Удовиченко.
За її словами, це стосується 164 об’єктів культурної спадщини, з них:
- 88 – могили борцям за встановлення радянської влади;
- 76 – пам’ятні знаки, пам’ятники, погруддя тощо.
На 1 травня 2023-го року жоден з поданих об’єктів поки що з обліку не знятий, розповіла директорка департаменту.
Зняття з обліку могил не надає право знищувати, псувати, здійснювати акти вандалізму до поховань, адже могили також перебувають під державних захистом. Однак, є одиничні могили, що розташовані у центральних частинах населених місць і повинні бути перепоховані з дотриманням вимог законодавства. До прикладу, у центрі міста Полтава знаходиться братська могила "Борців за владу рад", яку час від часу обливають фарбою. Тому є нагальна необхідність здійснити перепоховання цієї могили.
За словами Ірини Удовиченко, зокрема, Полтавська міська рада підготувала пакет документів та надіслала клопотання до Мінкульту щодо чотирьох об’єктів:
- пам’ятник генерал-лейтенанту Олексію Зигіну;
- пам’ятник-бюст генералу армії Миколі Ватутіну;
- пам’ятник-погруддя поету Олександру Пушкіну;
- пам’ятник танк Т34.
Після дозволу від Мінкульту міська рада зможе надати дозвіл на демонтаж або перенесення об’єктів, розповіла Ірина Удовиченко.
За її словами, на 1 січня 2023-го року загальна кількість об’єктів та пам’яток культурної спадщини у Полтавській області складає 3 059, із них:
- національного значення – 90;
- місцевого значення – 1 935;
- щойно виявлені об’єкти – 1 034.
Що відомо
- 27 липня 2023-го року набере чинності Закон України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Цей документ наряду із законами про декомунізацію має прибрати з громадського простору українських населених пунктів імперську символіку.
Читайте також
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: