210 тисяч документів за майже два роки відсканували у Державному архіві Полтавської області. Це приблизно 40% від запланованого, розповіла Суспільному директорка установи Валентина Гудим. Це роблять для того, аби документи в електронному форматі були доступні для усіх охочих.
Полтавка Ірина Тихоненко в державному архіві області оцифровує документи, найстаріші з яких датовані 1693-м роком.
" У нас є спеціальна програма «ДIСam», з якою ми працюємо і скануємо сторінки. Також ми заповнюємо в цю програму усі дані, які в нас є на титулці. Тобто це метадані та роки створення", — каже операторка зі сканування архівних документів Ірина Тихоненко.
Оцифровування почали 2021-го року. Нині відсканували до 40% від запланованого обсягу генеалогічних документів, каже директорка архіву.
"За ці 1 рік і 7 місяців ми відсканували 210 тисяч одиниць зберігання – до 6 мільйонів аркуші. Минулого року ми придбали ще 3 сканери і самостійно збільшили темпи", — говорить директорка Держархіву Полтавської області Валентина Гудим.
За словами директорки, оцифрування, техніку та програмне забезпечення фінансує американська генеалогічна компанія "FamilySearch", з якою архівна служба України уклала договір. Усі документи можна буде переглянути у вільному доступі на онлайн-платформі компанії, каже Вячеслав Кручиненко.
"На сьогодні попитом користується генеалогічна інформація. Раніше мені доводилося заповнювати бланк замовлення, йти в сховище до зберігача, чекати годинами, поки мені принесуть необхідні справи для опрацювання запитів. Сьогодні ж, як кажуть, життя полегшується", — каже головний археограф відділу Держархіву Полтавської області Вячеслав Кручиненко..
"Ми повністю оцифрували генеалогічні матеріали дорадянського періоду. Колекція метричних книг православних церков Полтавської губернії, це колекція актових записів, яка передана на державне зберігання відділом реєстрації актів цивільного стану Полтавської області до 1945-го року. Ми повністю оцифрували фільтраційні справи громадян, примусово вивезених до Німеччини", — каже директорка Держархіву Полтавської області Валентина Гудим.
Як розповіла Валентина Гудим, шестеро операторів за добу сканують до 13 тисяч аркушів. Наразі оцифровують військові справи за допомогою фотоапаратів.
"У день один оператор робить в середньому від 2 до 3,5 тисяч знімків. У нас є освітлення спеціальне, яке можна зробити або яскравіше, або більш помірного освітлення. Той матеріал, який ми відсканували, працівники архіву забирають у сховище, а ми передаємо цю інформацію далі на опрацювання", — говорить керівниця групи операторів зі сканування архівних документів Оксана Богданова.
"Зараз ми працюємо із партійними справами. Чим ближче рік до ХХ-ХХІ століття, вони краще. У нас були справи старого формату, вони зберігались дуже багато років. Їх ніхто не чіпав, і вони були дуже пильні. Іноді знімаємо ці об’єктиви та щіточкою протираємо від пилу", — говорить старша операторка зі сканування архівних документів Олександра Резнік.
Як розповіла директорка архіву області Валентина Гудим, усього у закладі майже 1,5 мільйони документів за період із 1693-го до 2022-го року.