Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили

Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили

Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили
. фото: Суспільне Полтава

На Полтавщині жителям, які прихистили переселенців, нарахували майже 160 мільйонів гривень відшкодувань за комунальні послуги. Однак нині є затримки із виплатою, розповів Суспільному директор обласного департаменту будівництва та енергетики Едуард Рева.

У будинку у селі Буланове Щербанівської громади проживають семеро переселенців із Харкова.

"Ми приїхали сюди 7 квітня. Не планували у Полтаву, ми їхали до Хмельницької області. Їхали двома автомобілями. Один автомобіль зламався", — каже переселенка із міста Харків Ірина Окунєва.

Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили
Переселенці, які проживають у будинку в Щербанівській громаді. фото: Суспільне Полтава

Тоді звернулися за прихистком до Людмили Кібальник. Її покійний чоловік раніше працював із Іриною Окунєвою.

"Ми приїхали до них у магазин, а виявилося, що його немає, він помер. Тут заходить Людмила Михайлівна, я кажу: «Людмило Михайлівно, ви мене пам'ятаєте?» Вона відповідає: «Так, пам'ятаю». Я говорю: «Рятуйте!», а вона: «Немає проблем, їдемо». І вона нас узяла, ми приїхали. Ми півтора місяці, не знімаючи одягу, спали у Харкові у погребі на консервації, на мішках з картоплею, і діти у нас боялися свіжого повітря, відритих просторів, то коли вона нам застелила чисте простирадло, це було щастя", — додає Ірина Окунєва.

"У нас поділено, хто посуд миє, хто готує, хто прибирає. По черзі, усе нормально. Вони ж приїхали навесні, гурт великий, ми взяли город у сусідів, картоплю посадили, огірки посадили. Усі гуртом поливали, збирали урожай, консервували, варення варили", — говорить жителька села Буланове Людмила Кібальник.

Зі збільшенням кількості людей у будинку змінилося й використання комунальних послуг. Тому господарка оформила відшкодування, яке надають людям, котрі прихистили у себе переселенців.

"Я тут була із чоловіком, менша була потреба і в електроенергії, й опалювали ми менше, бо дорослі люди, а тут же діти. Платіжки, коли ми не опалювали, десь 1 600 (гривень – ред.) на місяць. А якщо це опалення – залежно від температури – 4 тисячі, 5,5 (тисяч гривень на місяць – ред.). Я отримала відшкодування за шість місяців. Десь відсотків 60 покрило воно", — додає Людмила Кібальник.

Кожний заявник отримує різну суму компенсації за комунальні послуги. Це залежить від кількості людей, яких він поселив, та днів, які вони проживали. За одного переселенця на місяць виплачують близько 450 гривень – це 14 гривень 77 копійок за один день. А у період із 1 жовтня 2022-го року до 31 березня 2023-го сума компенсації щодня складає 30 гривень. За місяць це 900 гривень.

Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили
Відшкодування за комунальні послуги у Щербанівській ТГ. фото: Суспільне Полтава

У Щербанівській громаді від початку компенсацій – це з весни минулого року – виплатили понад 1 мільйон гривень таких відшкодувань. Їх отримали 221 власник житла за 820 переселенців, каже Леся Осадча.

"Люди, які подали у нашій громаді, отримали виплати за вересень включно. Тобто виплата ця трохи затримується. Цю виплату здійснюють донори. Нині виплачує ці кошти «Червоний хрест». А за жовтень, листопад, грудень, на які уже були подані заяви, ще не отримали. За січень вони подаватимуть тільки з 1 лютого", — розповідає начальниця гуманітарного відділу Щербанівської сільради Леся Осадча.

Компенсації за комунпослуги жителям Полтавщини, які прихистили переселенців: скільки виплатили
Компенсації за комунпослуги на Полтавщині. фото: Суспільне Полтава

За період з березня до грудня 2022-го року в області нарахували майже 160 мільйонів гривень компенсацій. Майже 22 мільйони гривень уже виплатили з держбюджету – це від березня до серпня. Ще 54 мільйони гривень перерахували міжнародні партнери за період з травня до вересня.

"Зараз у нас йде затримка у зв'язку з формуванням нового бюджету. Також ми очікуємо, що з 1 лютого запрацює електронний майданчик, який дозволить швидко і якісно переселенцям передавати свою інформацію, а державі швидше оформлювати і перераховувати ці гроші. Тому що, на жаль, велика проблема виникає з громадами, які під час оформлення допускають невеликі помилки", — каже директор обласного департаменту будівництва та енергетики Едуард Рева.

За словами Едуарда Реви, через це документи повертають на доопрацювання. Приймають заявки від власників житла щомісяця з 1 до 5 числа.

"Збирали документи, щоб не було заборгованості за комунальні, усі копії паспортів людей, які проживають. Щомісяця треба підтверджувати, що люди живуть, що не виїхали. Якщо хтось виїжджає, я маю відразу сказати", — говорить жителька села Буланове Людмила Кібальник.

Що відомо

  • Компенсацію за комунальні послуги можуть оформити ті власники осель, які прихистили переселенців з Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, а ще з міста Київ. Про це йдеться у постанові Кабміну.
На початок