Понад десяток будинків на Полтавщині термомодернізують за програмою Держфонду енергоефективності. У них, зокрема, встановлюють індивідуальні теплові пункти, утеплюють фасади та замінюють вікна. Більше половини витрат на роботи мешканцям компенсують за рахунок Держфонду, але через повномасштабну війну прийом нових заявок припинили. Про це Суспільному розповів технічний директор фонду Дмитро Сирих.
Термомодернізацію у будинку виконують за програмою "Енергодім" від Держфонду енергоефективності. Згідно з нею, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків можуть виконати, зокрема, утеплення стін, заміну вікон та дверей, а ще встановити індивідуальний тепловий пункт. Частину грошей за роботи сплачують мешканці, а більше половини покривають за рахунок фонду.

Програма "Енергодім" для житла, де є об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, діє із 2019-го року. За цей час із Полтавщини долучилися 13 ОСББ, із них вісім у Полтаві. У більшості роботи ще тривають. Прийом заяв від інших об’єднань призупинили від березня цього року через повномасштабну війну, розповів технічний директор Держфонду енергоефективності Дмитро Сирих.
"Для того, щоб була можливість приймати заявки понад тих, які були уже зарезервовані для участі у програмі, потрібно поповнення статутного капіталу фонду. Це поповнення мало би відбутися у березні цього року, але у зв'язку із ситуацією, яка виникла, усі кошти були перерозподілені на військові дії", – говорить технічний директор Держфонду енергоефективності Дмитро Сирих.
За його словами, для учасників програми спростили низку вимог, аби ті могли швидше виконати роботи.

Завершити термомодернізацію в одному із будинків Полтави планують за місяць, каже членкиня правління ОСББ у Полтаві Людмила Арсірій. За програмою, на це витратили близько 7,5 мільйонів гривень. 70% фінансує Держфонд.
"Якщо взяти 30%, то це 2,5 мільйони (гривень – ред.), але це розтягнуто на 10 років, зауважу. Виконуємо комплексну модернізацію, тобто пішли на пакет Б (за програмою – ред.), який включає в себе модернізацію інженерних мереж, утеплення фасаду і заміна у квартирах людей усіх, хто бажає, вікон, балконів і лоджій. Наша економія десь 20% – це тільки на ІТП (індивідуальному тепловому пункті – ред.)", – розповідає Людмила Арсірій.

До цієї ж програми долучилися мешканці будинку в мікрорайоні Авіамістечко.
"Мешкаю я на другому поверсі. У нас завжди було з теплом без проблем. У нас тепло. А те, що ми платимо менше, – це так. Є різниця 20-30%, воно й є. Зараз тяжко це рахувати, воно ж росте кожен сезон", – каже мешканка будинку Софія Коврижних.

Минулий опалювальний сезон у будинку вже користувалися новим тепловим пунктом.
"Перед установленням ІТП (індивідуального теплового пункту – ред.), коли ми стали користуватися, у нас загальне споживання по теплоносію у гігакалоріях складав 409 гігакалорій за весь опалювальний сезон. Коли ми почали уже користуватися ІТП, у нас річне споживання – 355 гігакалорій", – пояснює голова правління ОСББ у Полтаві Світлана Кавурко.

У тих будинках, де не робили термомодернізації, перед початком опалювального сезону варто підготуватися. Зокрема, тримати відкритими радіатори – відсунути від них меблі чи прибрати штори, перевірити ізоляцію труб у підвалі, а ще замінити або перевірити на герметичність вікна та двері, каже експерт із енергоефективності.
"У цьому будинку двері замінені. Стоять двері з металевим коробом. Але якщо навіть немає можливості це зробити, то хоча б варто приклеїти ось такий ущільнювач по периметру дверей. Це зменшить надходження холодного повітря. Якщо у вашому будинку є доводчик, то перевірте, чи він працює", – говорить експерт з енергоефективності Володимир Колієнко.

За словами експерта, під час цього опалювального сезону на мешканців може чекати два виклики.