Для близько тисячі пацієнтів за рік виготовляють протези у Полтавському казенному експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві. Про це Суспільному розповів заступник директора з медичної роботи установи Олександр Проскурін. За його словами, гроші за виготовлення виробів відшкодовують з держбюджету.
Навчають користуватися протезами та виготовляють їх у Полтавському казенному експериментальному протезно-ортопедичному підприємстві.
"Знімаю бинти і тут залишиться гіпс, з якого потім формуватиметься форма кукси (залишок покаліченої або ампутованої кінцівки – ред.). Після цього заливатиметься куксоприймач", — каже майстер-протезист підприємства Олександр Будинський.
Здебільшого вироби для пацієнтів безплатні. Гроші за їх виготовлення підприємству відшкодовують із держбюджету. Наприклад, за протез стегна виплачують до 224 тисяч гривень. Якщо ж виріб коштує дорожче, то залишок допомагають сплатити, зокрема, волонтери або підприємство, де працює людина. Найчастіше лікар визначає протез, виготовлення якого не перевищує суми відшкодування, говорить Олександр Проскурін.
"Безплатно забезпечуються протезно-ортопедичними виробами згідно з постановою Кабінету міністрів №321. Забезпечуються безплатно особи з інвалідністю усіх категорій, особи без інвалідності – це похилого віку, люди, які отримали травми в ході проведення бойових дій – це цивільні та військові. Забезпечуються діти", — каже заступник директора з медичної роботи підприємства Олександр Проскурін.
Ламінуванням однієї із частин для протеза стегна займається Артем Жуков.
"Ми натягуємо перші шари армувальної тканини, а потім накладаємо карбон, щоб її зміцнити. Потім натягуємо наступні шари тканини", — говорить механік протезно-ортопедичних виробів підприємства Артем Жуков.
"Зараз я тримаю модульний протез стегна. Це ми бачимо модульний протез гомілки на довгу куксу. Після виготовлення приймальної гільзи далі у нашому протезному цеху йде збірка комплектуючих. Тобто ми до куксоприймача, який виготовляємо власними руками, чіпляємо комплектуючі – стопу, колінний механізм і модуль несучий", — каже майстер протезної дільниці підприємства Віталій Шкіль.
Людина, якій необхідний протез, має звернутися до управління соцзахисту.
"Якщо це особи з інвалідністю – це паспорт, індивідуальний код (ідентифікаційний код – ред.), довідка МСЕК (медико-соціальної експертної комісії – ред.) про групу інвалідності, індивідуальна програма реабілітації. Управління соціального захисту населення направляє ці документи у Фонд (соціального захисту – ред.), а Фонд в електронному вигляді вносить направлення у центральну базу даних осіб з інвалідністю", — говорить заступник директора з медичної роботи підприємства Олександр Проскурін.
За словами Олександра Проскуріна, щороку у закладі протези виготовляли приблизно для тисячі пацієнтів.