"Це запізнілий процес": полтавська депутатка Юлія Городчаніна про перейменування вулиць

"Це запізнілий процес": полтавська депутатка Юлія Городчаніна про перейменування вулиць

"Це запізнілий процес": полтавська депутатка Юлія Городчаніна про перейменування вулиць
. Фото: Суспільне Полтава

Більше 500 вулиць у Полтавській громаді хочуть перейменувати. Про те, як буде відбуватися цей процес та про своє ставлення до дерусифікації топонімів в інтерв’ю Суспільному розповіла депутатка Полтавської міської ради Юлія Городчаніна.

Попри те, що з 2015-го року в Україні діє Закон "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів", частина прізвищ у назвах вулиць лишилася незмінною. Зокрема, Зигіна, Ватутіна, Халтуріна, Маршала Бірюзова.

"Моє особисте ставлення, що це навпаки навіть запізнілий процес (перейменування – ред.). Шкода, що тільки з повномасштабною війною, під тиском військових дій ми нарешті усвідомлюємо, що нам треба позбавитись оцього радянського минулого у нашому середовищі. Тому що назви вулиць, пам’яток – це ж не лише про те, як зорієнтуватися у просторі. Це мова про те, як ми своє середовище ідентифікуємо"
"Це запізнілий процес": полтавська депутатка Юлія Городчаніна про перейменування вулиць
Полтавська депутатка Юлія Городчаніна розповіла про перейменування вулиць. Фото: Суспільне Полтава

Частина назв вулиць у Полтавській громаді містять лише прізвище людини. Без імені буває складно ідентифікувати особу, каже Юлія Городчаніна.

"Для того, щоб було перейменування вулиць, треба історичну довідку про людей і обґрунтування, чому саме це прізвище треба змінити і хто би міг бути навзамін, яку би носила назву та чи інша вулиця. Інколи у назві вулиць є тільки прізвище і немає імен. А від різниці імені все дуже змінюється. Тобто Короленко – це хто? Це письменник чи це комуніст, політичний партійний діяч? Спільнота науковців не завжди може ідентифікувати, на честь кого ця вулиця названа"

Сам процес перейменування топонімів відбуватиметься у кілька етапів. Одним із них будуть громадські обговорення.

"Буде запропоновано визначений перелік вулиць, які підлягають декомунізації, дерусифікації, запропоновано варіанти назв і громадське обговорення, громадські голосування. Так, як ми за проєкти "Бюджету участі"конкурс партиципаторного бюджетування у Полтавській громаді голосуємо на онлайн-платформі, саме таким чином буде запропоновано проголосувати мешканцям. Я сподіваюсь, що люди, коли голосуватимуть, хоча б прочитають підводку, аналітичну записку про персоналії людей"
"Це запізнілий процес": полтавська депутатка Юлія Городчаніна про перейменування вулиць
Полтавська депутатка Юлія Городчаніна. Фото: Суспільне Полтава

Актуальним для Полтави лишається і демонтаж пам’ятників, зокрема, полководцям тоталітарного режиму. Більшість із них є пам’ятками архітектури, тому процедура буде складнішою, аніж зі зміною назв вулиць.

"Є зараз звернення від людей по демонтажу пам’ятника Ватутіну Микола Ватутін – радянський воєначальник, генерал армії Радянського Союзу, один з командувачів радянськими фронтами у роки Другої світової війни, і також демонтажу комуністичної символіки на будівлях в місті. Ми з пані Оксаною Бєлявською, архітекторкою, подавали запит для того, щоб встановити статуси всіх будівель, на яких розміщена ця комуністична символіка. У залежності від того, чи це пам’ятка, чи ні, там різний підхід до демонтажу. Якщо звичайний будинок, то там значно простіше, якщо пам’ятка – там довга процедура погоджень і всього іншого"

Також у Полтавській громаді будуть вирішувати, чи слід демонтувати пам’ятники російським та радянським діячам культури, зокрема, письменникам. Це стосується, наприклад, монументу Олександрові Пушкіну.

"Для більшості людей стало очевидним, що немає «хороших руських». Ким би вони не були, діячами культури чи будь-ким іншим, вони транслюють для нас зараз ворожу культуру і насаджують ідеали, персоналії, підходи людей, які нічого корисного для України зараз не приносять. І тому я би максимально позбавлялася таких речей. Звісно, ніхто не забороняє нам вивчати російську літературу, як і будь-яку іншу іноземну, зарубіжну літературу"

Більше дивіться в інтерв’ю Суспільному.

Читайте також:

На початок