Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві: що говорять фахівці

Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві: що говорять фахівці

Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві: що говорять фахівці
. Фото: Суспільне Полтава

Через пошкодження пам’ятника на місці відпочинку царя Петра I у Полтаві розпочали кримінальне провадження. За словами членкині громадської організації "Збережемо Полтаву" Оксани Бєлявської, цю та інші міські споруди, які прославляють перемогу Російської імперії у Полтавській битві, краще, аби перемістили до музею.

Пам’ятник на честь московського царя Петра I у Полтаві – у фарбі та з подряпинами. Про те, що його пошкодили, до поліції перехожі повідомили 13 липня.

"Розпочато досудове розслідування за частиною першою статті 296 Кримінального кодексу України, тобто за хуліганство. Наразі поліція встановлює осіб, які вчинили дане правопорушення. Санкція за цією статтею передбачає максимальне покарання – обмеження волі до 5 років, або арешт до 6 місяців", – каже речник Полтавського райуправління поліції Василь Зуб.

Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві: що говорять фахівці
Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві. Фото: Суспільне Полтава

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, було місце відпочинку московського царя Петра I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817-го року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Фарбують пам’ятник невідомі не вперше. Робили це 2014-го та 2017-го років, каже регіональний представник Українського інституту нацпам’яті на Полтавщині.

"Такі акції народної дерусифікації якраз і зображають настрої. Я їх розглядаю, як урок для влади, яка мала б зберегти ці пам’ятки й переосмислити, у музейному, а не публічному просторі, їх вплив, як російської монументальної пропаганди на мізки українців", – говорить регіональний представник Українського інституту нацпам’яті на Полтавщині Олег Пустовгар.

Ця споруда – пам’ятка монументального мистецтва та архітектури й перебуває під захистом держави. Тож будь-які дії з ним без погодження є незаконними, додає Оксана Бєлявська.

"Це пам’ятка місцевого значення, отже його подальшу долю компетентна вирішувати лише експертна рада Міністерства культури й інформаційної політики України. Це означає, що орган охорони культурної спадщини (а це департамент туризму Полтавської обласної військової адміністрації) має готувати відповідний пакет документів і подавати свої пропозиції до міністерства культури України", – каже членкиня громадської організації «Збережемо Полтаву» Оксана Бєлявська.

Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві: що говорять фахівці
Пошкодження пам’ятника Петру I у Полтаві. Фото: Суспільне Полтава

Цей пам’ятник, як і інші приурочені до Полтавської битви, є російсько-імперськими ідеологіями, вважає Олег Пустовгар.

"Це російська монументальна пропаганда, яка має на меті утвердити російську окупацію у свідомості українців. Полтавська битва в українській історіографії означає поразку і започаткування занепаду Гетьманщини. У російській же історіографії Полтавська битва і все що пов’язано з Петро I – це "слава російської зброї"", – каже регіональний представник Українського інституту нацпам’яті на Полтавщині Олег Пустовгар.

"Вони мають бути перенесені до Державного заповідника "Поле Полтавської битви" з утворенням там музею просто неба. У такий спосіб ми, перш за все, убережемо ці пам’ятники монументального мистецтва. По-друге, ми зможемо правильно інформувати відвідувачів про те, що таке Полтавська битва і наскільки вона оповита міфами", – говорить Оксана Бєлявська.

Що відомо:

  • Пам'ятник на місці відпочинку Петра І у Полтаві встановлено 1849-го року. Його спорудили на місці будинку козака Магденка, у якого жив комендант фортеці Олексій Келін. На другий день після Полтавської битви у ньому зупинявся Петро І.
На початок